| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Nowe terminy wystawiania faktur od 2013 roku

Nowe terminy wystawiania faktur od 2013 roku

1 stycznia 2013 r. zmianie uległy przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie wyglądu faktury. Warto jednak zauważyć, że ustawodawca przewidział trzy nowe regulacje odnoszące się do terminów wystawiania faktur.

Faktura dokumentująca kilka odrębnych dostaw lub usług

Z dniem 1 stycznia 2013 r. wprowadzono możliwość wystawiania tzw. faktury zbiorczej tj. faktury dokumentującej więcej niż jedną transakcję dokonaną na rzecz tego samego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym.

Podatnicy mają obecnie możliwość wystawienia faktury dokumentującej kilka dostaw towarów bądź kilka usług wykonanych w ciągu jednego miesiąca na rzecz określonego kontrahenta. Faktura taka jest wystawiana nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż.

Spółka A  (producent drewna) 03.02.2013  r. dokonała na rzecz spółki B dostawy drewna akacjowego. 15.02.2013 r. spółka A dokonała ponownie na rzecz spółki B dostawy tym razem drewna dębowego. Od stycznia 2013 r. obie te czynności mogą zostać udokumentowane na jednej fakturze wystawionej najpóźniej 28.02.2013 r.

Należy jednak podkreślić, iż w analizowanej sytuacji podatnicy mogą co prawda wystawić zbiorczą fakturę dokumentującą dokonanie kilku transakcji, jednakże faktura taka nie generuje obowiązku podatkowego po stronie sprzedającego.

Obowiązek podatkowy i faktury VAT 2013/2014

Obowiązek podatkowy będzie powstawał odrębnie dla każdej transakcji na zasadach właściwych dla niej (w dacie dokonania dostawy/wykonania usługi lub w dacie wystawienia faktury, jeżeli wystawiona została ona nie później niż 7 dnia od daty sprzedaży).

Spółka A dokonała na rzecz Spółki B sprzedaży materiałów budowlanych 5, 20 oraz 25 lutego. Wszystkie transakcje udokumentowane zostały za pomocą jednej faktury wystawionej 28 lutego 2013 r. Obowiązek podatkowy dla każdej z dostaw powstanie odpowiednio 5 lutego, 20 lutego (data dostawy towarów, na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz 28 lutego (w odniesieniu do trzeciej transakcji obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia faktury na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług).

Warto nadmienić, iż powyższe ma ogromne znaczenie, w przypadku, gdyby sprzedaż towarów/usług rozliczana była w walucie obcej, gdyż determinuje jakie kursy walut powinny mieć zastosowanie dla transakcji.

Jednocześnie wskazana powyżej zasada nie ma zastosowania w odniesieniu do usług, które dokumentujemy fakturami wystawionymi na podstawie § 11 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur, a więc, co do zasady, nie później niż w dacie powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed tą datą.

Oznacza to, iż w szczególności nie jest możliwe dokumentowanie za pomocą faktury zbiorczej usług budowlanych i budowlano montażowych i usług transportowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »