| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Podatnik wystawia zbiorcze faktury korygujące po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Faktury te dotyczą udzielonych kontrahentom rabatów rocznych. Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku, gdy faktury takie będzie wystawiał w roku 2014 r. wystarczającym będzie podanie w ich treści do jakiego okresu się odnoszą (bez konieczności powoływania się na numery faktur korygowanych).

W konsekwencji, od 1 stycznia 2014 r. w zbiorczych fakturach korygujących trzeba będzie w szczególności wskazywać:

  • numery faktur korygowanych oraz daty ich wystawienia,
  • jednocześnie koniecznym będzie wskazanie jakiego okresu ww. faktura ma dotyczyć.

Analiza ww. przepisu wskazuje, że okres, którego faktura ma dotyczyć będzie informacją wskazywaną dodatkowo. A zatem będzie to informacja dodatkowa - poza informacją o numerze i dacie faktury pierwotnej. Taka zmiana utrudni w 2014 r. wystawianie zbiorczych faktur korygujących. Główną zaletą obowiązujących do końca 2013 r. regulacji był bowiem brak konieczności powoływania wszystkich numerów faktur pierwotnych.

Zbiorcza faktura korygująca nie będzie natomiast musiała zawierać:

  1. numeru, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (powyższe Spółki nie dotyczy, gdyż umowa reguluje kwestie z polskimi nabywcami towarów Spółki);
  2. daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów oraz
  3.  nazwy (rodzaju) towarów objętych korektą.

Reasumując, od 1 stycznia 2014 r. podatnik będzie mieć możliwość wystawienia faktury korygującej  w przypadku udzielenia rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów dla jednego odbiorcy w danym okresie, w treści tego typu faktury konieczne będzie jednakże wskazanie dat wystawienia oraz numerów faktur, które podlegają korekcie. Aby obniżyć obrót wynikający z wystawionych faktur korygujących w 2014 r. podatnik nadal zobowiązany będzie do posiadania potwierdzenia ich odbioru.

Ewelina Bładek, Młodszy Konsultant Podatkowy

Anna Resiak, Kierownik zespołu ds. podatku VAT

ECDDP Sp. z o.o

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »