| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Odliczenie VAT z duplikatu faktury w 2014 roku

Odliczenie VAT z duplikatu faktury w 2014 roku

Jeżeli faktura uległa zniszczeniu lub zaginęła, zanim dotarła do nabywcy, prawo do odliczenia VAT powstaje w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania duplikatu.

Podsumowując zatem, faktura, której duplikat wystawiono 9 kwietnia 2014 r., nigdy do Pani nie dotarła. Otrzymanie faktury pro forma nie ma tu znaczenia. A zatem podatek naliczony z otrzymanego duplikatu może Pani odliczyć w ramach deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania duplikatu lub w ramach deklaracji VAT-7 za jeden z dwóch kolejnych miesięcy. Nie ma zatem w przedstawionej sytuacji konieczności (ani możliwości) dokonania odliczenia w drodze korekty deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 r.

Podkreślić przy tym należy, że z punktu widzenia powstania prawa do odliczenia istotna jest data otrzymania faktury/duplikatu faktury, a nie data wystawienia faktury/duplikatu faktury.

Jeżeli faktura uległa zniszczeniu lub zaginęła, zanim dotarła do nabywcy, prawo do odliczenia VAT powstaje w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania duplikatu.

29 stycznia 2014 r. podatniczka opłaciła domenę internetową na podstawie faktury pro forma. W związku z nieotrzymaniem faktury podatniczka wystąpiła o wystawienie duplikatu przez sprzedawcę. Sprzedawca wystawił duplikat 30 kwietnia 2014 r. Do podatniczki dotarł on pocztą 5 maja 2014 r. W tej sytuacji podatniczka nie może odliczyć podatku naliczonego z duplikatu w ramach deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r., lecz dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. lub w ramach deklaracji VAT-7 za czerwiec lub lipiec 2014 r..

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 10, art. 86 ust. 10b pkt 1 oraz art. 86 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK