| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > W jaki sposób można potwierdzać odbiór faktury korygującej

W jaki sposób można potwierdzać odbiór faktury korygującej

W celu obniżenia podstawy opodatkowania wynikającej z faktury korygującej sprzedawca musi posiadać potwierdzenie odbioru takiej faktury przez nabywcę. Przepisy nie określają jednak formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Ważne jest jednak, aby sprzedawca dla celów rozliczenia VAT posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, że nabywca ją otrzymał.

3) sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT;

4) gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej.

Warto zauważyć, że przepisy nakazują potwierdzanie tylko takich faktur korygujących, które powodują obniżenie pod­stawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT. W związku z tym obowiązek potwierdzenia dotyczy tylko tzw. korekt „in minus". Korekt zwiększających podstawę opodatkowania nie trzeba zatem potwierdzać.

Formy potwierdzania otrzymania faktury korygującej

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają wymogów dotyczących konkretnej formy potwierdzenia otrzymania faktury korygującej. Można więc przyjąć, że każda metoda potwierdzenia jest więc dopuszczalna. Istotne jest jednak, aby sprzedawca dla celów rozliczenia VAT posiadał informację, z której jednoznacznie wynika, że nabywca taką fakturę korygującą otrzymał.

Jak wynika z praktyki gospodarczej, organy podatkowe akceptują każdy rodzaj potwierdzenia, który pozwala bez żadnych wątpliwości ustalić, czy i kiedy faktura korygująca dotarła do nabywcy.

Można wyróżnić następujące, akceptowane przez organy podatkowe, formy odbioru faktury korygującej przez nabywcę, tj.:

- potwierdzenie przez adresata przyjęcia przesyłki poleconej (za zwrotnym poświadczeniem odbioru),

- pisemne odrębne potwierdzenie faktu otrzymania faktury korygującej,

- zwrotnie przesłana kopia podpisanej faktury korygującej,

- faks potwierdzający odbiór faktury korygującej,

- potwierdzenie przesłane drogą elektroniczną,

- potwierdzony odbiór faktury korygującej przesłany drogą elektroniczną (czyli zwrotne potwierdzenie dostarczenia wiadomości, przesyłane przez program pocztowy),

- przesłany dokument kompensaty, w którym kontrahent wskazuje na kwotę uwzględniającą kwotę wynikającą z korekty, itp.

Warto mieć na wadze, że obecnie duża część faktur w obrocie gospodarczym dostarczana jest elektronicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej. A taki sposób doręczania faktur, w tym także faktur korygujących, ma zastosowanie jedynie wówczas, gdy kontrahent złoży stosowne pisemne oświadczenie.

Akceptowaną przez organy podatkowe formą potwierdzenia jest również uwzględnienie korekty we wzajemnych rozliczeniach, szczególnie gdy z danych zamieszczonych na przelewie jedno­znacznie wynika, że znana jest nabywcy treść faktury korygującej i że przy dokonywaniu tego przelewu uwzględnił on finansowe skutki korekty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »