REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kod SW w nowym JPK_VAT a sprzedaż wysyłkowa z Polski do UE i poza UE

Kod SW w nowym JPK_VAT a sprzedaż wysyłkowa nabywcom prywatnym w UE i poza UE
Kod SW w nowym JPK_VAT a sprzedaż wysyłkowa nabywcom prywatnym w UE i poza UE

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik prowadzi sklep internetowy i sprzedaje niekiedy towary za granicę dla osób prywatnych. Towary są wysyłane do takich nabywców pocztą. Czy wykazując faktury dokumentujące taką sprzedaż w nowym pliku JPK_VAT, podatnik powinien stosować symbol SW? Kiedy trzeba stosować kod SW? Czy podatnik prowadzący sklep internetowy musi stosować kod SW w nowym JPK_VAT przy sprzedaży na rzecz prywatnych nabywców z Polski i innych krajów UE? A co w przypadku sprzedaży wysyłkowej z Polski nabywcom prywatnym poza UE?

Kiedy trzeba stosować kod SW?

Stosowanie kodu SW jest konieczne w przypadku sprzedaży towarów wysyłanych osobom prywatnym z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku sprzedaży towarów wysyłanych nabywcom spoza Unii Europejskiej i z Polski kodu SW nie należy stosować.

Autopromocja

Jednym z kodów, które muszą być stosowane przez sprzedawców w ewidencji VAT, jest wspomniany przez Czytelnika w pytaniu kod SW. Obowiązek jego stosowania dotyczy oznaczania dostaw towarów w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT. W nowym pliku JPK_VAT stosujemy ten kod przez wpisanie wartości 1 w polu "SW".

Przepisy art. 23 ustawy o VAT przewidują szczególne zasady opodatkowania tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Tabela. Warunki uznania dostaw towarów za dokonywane w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju

Lp.

Warunki

1.

Dostawy dokonuje polski podatnik VAT

2.

Towary są wysyłane lub transportowane przez sprzedawcę lub na jego rzecz z Polski do innego kraju UE, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru

3.

Kupujący to podmiot (niekoniecznie podatnik) nieobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów w swoim kraju

Ważne!
Kodu SW nie stosujemy do sprzedaży wysyłkowej na terytorium Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Nowy JPK_VAT z kodami GTU

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju realizowana na rzecz osób prywatnych z UE

Jak z tego wynika, mianem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju określa się również sprzedaż towarów wysyłanych osobom prywatnym z innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

W konsekwencji od 1 października 2020 r. sprzedaż towarów osobom prywatnym z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (wysyłanych do tych innych państw) musi być przez podatnika oznaczana symbolem SW. Jest tak niezależnie od tego, czy sprzedaż ta:

  • podlega opodatkowaniu VAT w Polsce na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o VAT czy też w państwie członkowskim przeznaczenia na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o VAT;
  • zostanie udokumentowana fakturą, czy też nie; zastrzec jednak należy, że niewystawianie faktur dokumentujących taką sprzedaż stanowi naruszenie przepisów art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT; sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju zawsze bowiem powinna być dokumentowana fakturami;
  • obowiązkowi stosowania kodów GTU.

Przykład
Podatnik prowadzący sklep internetowy sprzedał wysyłkowo część samochodową osobie prywatnej z Niemiec. Sprzedaż tę udokumentował fakturą (bez wystawiania paragonu) z podatkiem VAT naliczonym według stawki 23% (gdyż podatnik nie przekroczył, jak dotąd, limitu sprzedaży wysyłkowej do Niemiec, a w konsekwencji na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o VAT sprzedaż tę uznaje się za dokonaną na terytorium Polski). W tej sytuacji sprzedaż tę podatnik powinien:
1. wykazać w ewidencji VAT z kodem 07 oraz SW,
2. wykazać w polach K_19 i K_20 nowego pliku JPK_VAT z wpisaniem wartości 1 w polach GTU_07 oraz "SW",
3. uwzględnić w polach P_19 i P_20 nowego pliku JPK_VAT.

Mimo że istnieje obowiązek wystawiania faktury w przypadku sprzedaży wysyłkowej, jednak zdaniem MF podatnik może zewidencjonować tę sprzedaż tylko na podstawie raportu kasowego, oznaczając go kodem SW. Takie stanowisko zajął MF w wyjaśnieniach na temat stosowania kodu SW:
Mimo obowiązku wystawiania faktur w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wystarczy ujmowanie tej sprzedaży na podstawie dokumentu zbiorczego.

Jest to stanowisko nie do końca prawidłowe i sprzeczne z pozostałymi wyjaśnieniami. Z ustawy wynika wprost obowiązek wpisywania wszystkich faktur odrębnie. A ponadto zdaniem MF kodami transakcyjnymi nie oznaczamy raportów kasowych. Dlatego zalecane jest wpisywanie również faktur wystawionych do paragonów zarówno z kodem FP jak i SW.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju realizowana na rzecz osób prywatnych spoza UE

Oznaczenia SW nie trzeba natomiast stosować do sprzedaży towarów wysyłanych nabywcom spoza Unii Europejskiej. Sprzedaż taka nie stanowi bowiem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT.

Przykład
Podatnik prowadzący sklep internetowy sprzedał wysyłkowo część samochodową osobie prywatnej z Rosji. Sprzedaż tę udokumentował fakturą (bez wystawiania paragonu) z podatkiem VAT naliczonym według stawki 23% (gdyż na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejsce dostawy znajduje się na terytorium kraju). W tej sytuacji sprzedaż tę podatnik powinien:
1. wykazać w ewidencji VAT z kodem 07,
2. wykazać w polach K_19 i K_20 nowego pliku JPK_VAT z wpisaniem wartości 1 w polu GTU_07,
3. uwzględnić w polach P_19 i P_20 nowego pliku JPK_VAT.

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127

  • art. 2 pkt 23, art. 23 oraz art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1747

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA