| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną

Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną

Podatnik obciąża pracownika kosztami paliwa za jazdy prywatne. Czy powinien posiadać kasę fiskalną oraz ewidencjonować taką sprzedaż? Podatnik odlicza od wydatków samochodowych 50% VAT.

W rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług na rzecz pracowników, gdyż za takie należy uznać udostępnianie pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych. Samochód jest wykorzystywany przez pracownika Spółki, a z jego wynagrodzenia potrącana jest odpowiednia kwota za zużycie paliwa, opłaty za parkingi, myjnię itp..

Należy wskazać, że na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. punktem 34 załącznika do rozporządzenia, z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej zwalnia się dostawę towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników.

Zasadniczo więc w stosunku do świadczonych na rzecz własnych pracowników usług, polegających na udostępnieniu samochodu służbowego na cele prywatne podatnik byłby zwolniony z ich ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Podsumowując, w przypadku uznania odpłatnego wykorzystania paliwa do jazd prywatnych za dostawę towarów, sprzedaż taką należałoby zaewidencjonować z wykorzystaniem kasy rejestrującej. Niemniej jednak w sytuacji obciążania pracowników zryczałtowaną kwotą, pokrywającą koszty związane z użytkowaniem auta służbowego do celów prywatnych, istnieją argumenty przemawiającym za uznaniem takiej czynności za odpłatne świadczenie usługi na rzecz pracownika. W konsekwencji podatnik byłby zwolniony z ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2433

  • poz. 34 zał. do rozporządzenia, § 2 ust. 1, § 4 ust. 1 pkt 1 lit. m) rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. z 2018 r. poz. 2519

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »