REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie usług świadczonych gościom hotelowym – paragony, rachunki kelnerskie

Dokumentowanie usług świadczonych gościom hotelowym – paragony, rachunki kelnerskie
Dokumentowanie usług świadczonych gościom hotelowym – paragony, rachunki kelnerskie

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów informuje, że wydawanie tzw. rachunków kelnerskich, które nie są paragonami, w miejsce paragonów fiskalnych, to praktyka niezgodna z przepisami i penalizowana. Natomiast dopuszczalne jest wydawanie przez hotel zbiorczego paragonu fiskalnego w momencie wymeldowywania się gościa, obejmującego wystawione wcześniej różne przed-rachunki czy „paragony kelnerskie”. Jednak podatnik (hotel) musi każdorazowo analizować, czy ma do czynienia z wieloma pojedynczymi usługami, z których każda ma właściwy dla siebie moment powstania obowiązku podatkowego oraz moment obowiązkowej fiskalizacji, czy też jest to jedna usługa, wykonana z momentem wymeldowania się klienta z hotelu.

O wyjaśnienia Ministra Finansów w zakresie praktyki sytuacji wydawania „przed-rachunków” bądź „paragonów kelnerskich”, poprzedzających ostateczne rozliczenie z gościem hotelowym przy użyciu kasy fiskalnej, wystąpiła jedna z posłanek w ramach interpelacji poselskiej.

Autopromocja

Sprawa ta interesuje bowiem żywo przedsiębiorców branży hotelarskiej. Praktyka wydawania przed-rachunków/paragonów kelnerskich jest bowiem powszechnie stosowana. Goście hotelowi z reguły nie uiszczają za każdym razem opłaty, korzystając wielokrotnie np. z hotelowej gastronomii, siłowni czy spa, a jedynie przyjmują paragon kelnerski/przed-rachunek jako potwierdzenie zobowiązania finansowego wobec hotelu. Tym samym kelner/pracownik, nie otrzymując od klienta pieniędzy, nie może mu wystawić i wręczyć paragonu fiskalnego. Jednak wszelkie usługi hotelowe są w ten sposób rejestrowane. Po zakończeniu pobytu gościa w hotelu (z reguły przy wymeldowywaniu), wartość wszystkich wyświadczonych usług jest sumowana, opłacana przez gościa i wtedy wystawiany jest zbiorczy paragon fiskalny.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Minister Finansów potwierdził co do zasady prawidłowość takiej praktyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomniał, że co do zasady, każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych musi być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. A paragon fiskalny (lub faktura) z tej kasy musi zostać wydrukowany i wydany niezwłocznie po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru. Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku od towarów i usług (art. 111 ust. 1, ust. 3a) oraz z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz. 363).

Ewidencjonowaniu kasą fiskalną podlega także otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży (towarów lub usług) całości lub części należności (zapłaty) z chwilą jej otrzymania ( § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Minister Finansów podkreślił, że wydawanie "rachunków kelnerskich" zamiast paragonów fiskalnych z kas rejestrujących, to praktyka niezgodna z przepisami i zagrożona stosownymi karami.

Jednak praktyka wystawiania "paragonów kelnerskich", czy innych "przed-rachunków", które potem są sumowane na jednym paragonie fiskalnym jest akceptowana przez resort finansów.

Bowiem w takiej sytuacji przed-rachunki czy „paragony kelnerskie” nie są dokumentami fiskalnymi, ale mogą stanowić formę dokumentacji wewnętrznej, która nie ma znaczenia dla rozliczenia podatku od towarów i usług. Na podatniku ciąży obowiązek takiego sposobu zorganizowania prowadzenia działalności gospodarczej, ażeby zapewnić, że z tytułu sprzedaży (wcześniejszego otrzymania zaliczki) obrót i kwota podatku należnego zostanie zaewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej, paragon fiskalny (lub faktura) zostanie wydrukowany oraz wydany nabywcy – do jego uznania należy, czy w ramach przewidzianych przez siebie procedur chce do tego celu wykorzystywać takie dokumenty jak tzw. rachunki kelnerskie.

Minister podkreślił, że obowiązek podatkowy w VAT, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi i niekoniecznie może mieć związek z rozliczeniem z klientem.„Zafiskalizowanie zbiorcze” na kasie rejestrującej na koniec pobytu gościa hotelowego nie może więc prowadzić do sytuacji, gdy obowiązek podatkowy zostanie rozpoznany zbyt późno.

Minister zaznaczył, że określając i stosując procedury dokumentowania świadczonych przez siebie usług, w tym tworząc zasady wykorzystywania pre-rachunków lub „paragonów kelnerskich” podatnik musi więc brać pod uwagę charakter i okoliczności świadczonych usług, uwzględniając w szczególności, czy ma do czynienia z wieloma pojedynczymi usługami, z których każda ma właściwy dla siebie moment powstania obowiązku podatkowego oraz moment obowiązkowej fiskalizacji, czy też jest to jedna usługa, wykonana z momentem wymeldowania się klienta z hotelu. Kwestia ta nie była szerzej szerzej wyjaśniana przez Ministra, ponieważ zależy od konkretnego stanu faktycznego.

Ponadto Minister zwrócił uwagę, że paragon fiskalny wystawiony, np. po zakończeniu pobytu klienta w hotelu dokumentujący świadczoną usługę, musi zawierać co najmniej m.in.:

- nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację,

- cenę jednostkową towaru lub usługi, a także

- ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku.

Źródło: Odpowiedź Ministra Finansów z 11 maja 2018 r. na interpelację poselską nr 21475 – odpowiedzi udzielił Paweł Cybulski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (sejm.gov.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA