| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Benefity dla pracowników w 2011 roku a podatek VAT

Benefity dla pracowników w 2011 roku a podatek VAT

Przedsiębiorcy umożliwiają własnym pracownikom korzystanie z określonych benefitów, za które pobierają należne wynagrodzenie (w wielu przypadkach niższe niż obowiązujące w normalnym obrocie gospodarczym).

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (która to nowelizacja została już uchwalona przez obie Izby Parlamentu i trafiła do podpisu Prezydenta RP) zmienia uprawnienia w zakresie korzystania ze zwolnień przedmiotowych w VAT.

Jak wynika z przepisów tej nowelizacji, całkowicie zostanie uchylony art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wraz z odwołującym się do niego załącznikiem nr 4. Jednocześnie do analizowanego art. 43 ust. 1 zostaną wprowadzone w pkt 17 – 41, nowe przepisy warunkujące korzystanie ze zwolnień przedmiotowych w VAT. Co więcej, w zakresie klasyfikacji usługi Podatnik nie będzie już miał prawa odwoływać się do klasyfikacji statystycznych (tutaj do PKWiU).

Zwolnieniem zostaną objęte usługi, które gospodarczo oraz słownikowo wypełniają zakres czynności wymienionych w art. 43 ustawy o VAT. Tym samym warto przeanalizować najbardziej interesujące podatników zmiany w tym zakresie.

Z analizy pkt 18 oraz pkt 19 art. 43 ustawy o VAT wynika, że zwolnieniu podlegać będą:

- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej;
- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez: lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne, osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.) oraz psychologów.

Natomiast w pkt 26-29 tego przepisu prawa podatkowego czytamy, że zwolnieniu przedmiotowemu podlegają usługi:

- świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane;
- usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli, a także
- usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29 .

Przy czym należy zasygnalizować, iż zapis dotyczący świadczenia nauki języków obcych został dodany w trakcie trwania prac parlamentarnych. Należy również pamiętać, iż zwolnienie to wykracza poza zakres uprawnień wynikających z przepisów Dyrektywy 2006/112/WE, bowiem możliwość skorzystania ze zwolnienia w zakresie usług edukacyjnych warunkowane jest spełnieniem wymogów podmiotowych (tj. świadczenia te powinny być wykonywane przez powołane ku temu podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie).

Polecamy: serwis Koszty

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK