REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić
VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić

REKLAMA

REKLAMA

W obecnym systemie podatku od towarów i usług szczególną rolę odgrywa faktura. Dzieje się tak z różnych powodów. Faktura przede wszystkim dokumentuje przebieg określonej transakcji. Gdy dokumentuje sprzedaż – określa podatek należny, gdy odzwierciedla zakup – stanowi podstawę określenia podatku naliczonego.

Na szczególną rolę faktury wpływ ma również przepis art. 108 ustawy o VAT.

Autopromocja

Przepis ten bowiem określa swoistą samodzielną przesłankę obowiązku zapłacenia podatku z uwagi na fakt wystawienia faktury.

Jest faktura - płać podatek!

Przepis ten nakłada obowiązek zapłacenia podatku VAT w sytuacji, gdy z określoną transakcją przepisy nie wiązały obowiązku zapłaty podatku oraz sytuacje, gdy transakcji nie było, a fakturę wystawiono.

Tego rodzaju regulacja wydaje się przy tym w pełni uzasadniona. Podatnik, który otrzyma taką fakturę może skorzystać z prawa obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury. W sytuacji, gdy podatek z wystawionej faktury nie był opłacony powstaje strata z fiskalnego punktu widzenia interesów państwa.

Zgodnie z brzmieniem tego przepisu (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.”

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Jak wynika z treści powyższego przepisu obowiązek zapłaty podatku występuje w oderwaniu od transakcji, z racji samego wystawienia faktury.

Przepis ten nie ma zastosowania, gdy podatnik dokonuje odpłatnej dostawy towarów lub świadczenia usług, podlegających obowiązkowi podatkowemu oraz czynność tą dokumentuje fakturą. Wówczas powstanie obowiązku podatkowego wywołane jest zdarzeniem, które podlega opodatkowaniu.

Przedmiotowy przepis odnosi się więc do „pozostałych” przypadków. Odnotować przy tym należy, iż regulacja o tożsamej treści zawarta jest w przepisach wspólnotowych – rodzima regulacja stanowi wdrożenie przepisów unijnych, dotyczących podatku od wartości dodanej na grunt polskiego prawa. Ma to ten skutek, że decydujący głos w tej sprawie należy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który orzeka w sprawie dotyczącej omawianej instytucji.

Tylko podatnik ma obowiązek płacić VAT

Treść przywołanego przepisu wskazywać może, że bez znaczenia jest to kto wystawił fakturę. Idąc tym tokiem rozumowania – obowiązek zapłaty podatku istnieje niezależnie od tego czy faktura została wystawiona przez podatnika, czy osobę, która podatnikiem nie jest. Kwestię tą odmiennie ocenił ETS.

Trybunał bowiem stwierdził, że nie można uznać za podatek VAT, podatku który został omyłkowo wykazany na fakturze przez podmiot, który nie działał jako podatnik. Kryterium przyjętym przez ETS jest więc status osoby wystawiającej fakturę.

Dodać przy tym należy, że obowiązek zapłacenia podatku z wystawionej faktury obciąża wszystkie kategorie podatników, tj. zarejestrowanych i niezarejestrowanych, czynnych i zwolnionych. Stanowisko ETS w tym zakresie, choć wyrażone w sprawie indywidualnej, z pewnością wyznaczać będzie kierunek interpretacji art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Podmiot, który wystawił fakturę pomimo, iż nie ciążył na nim taki obowiązek może próbować bronić się przed zapłatą podatku tłumacząc się błędem. Przyczyna wystawienia faktury nie ma jednak znaczenia, tym samym takie tłumaczenie nie zwalnia z obowiązku zapłacenia podatku.

W jakich przypadkach ma zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT?

Przepis ten będzie miał zastosowanie, gdy czynność objęta fakturą nie jest objęta obowiązkiem podatkowym albo była zwolniona od podatku. Dyspozycję przedmiotowego przepisu wypełniać będzie również sytuacja, gdy czynność wykazana w fakturze nie była w ogóle zrealizowana.

Ustawodawca nakładając w przedstawionych wyżej okolicznościach na wystawcę faktury obowiązek zapłaty podatku VAT nie wskazał na sposób jego rozliczenia. Problem może bowiem dotyczyć kwestii czy należy ten podatek rozliczyć w deklaracji.

Dominujące stanowisko z jakim można się spotkać wskazuje na to, że podatek z takiej faktury nie podlega rozliczeniu w deklaracji. Powinien on przy tym być odrębnie wpłacony do urzędu skarbowego.

W ustawie o podatku od towarów i usług wskazano przy tym, że zapłata tego podatku powinna nastąpić w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wystawiona taka faktura.

Czy można odliczyć VAT od takiej faktury?

Niestety nie. Na poparcie takiego stanowiska można przytoczyć jedno z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (w sprawie C-342/87 - Genius Holding BV v. Staatssecretaris van Financiën), który stwierdził, że sama faktura nie tworzy prawa do odliczenia, zaś prawo do odliczenia nie znajduje zastosowania w przypadku podatku, który jest należny wyłącznie z tego powodu, że został wykazany na fakturze.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczyć może wyłącznie tych czynności, które faktycznie zostały dokonane (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 14 września 2010 r. - sygn. akt I SA/Gd 289/10).

Na uwagę zasługuje również zapis art. 108 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten brzmi: „Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.”

Powyższa regulacja, odmiennie niż zapis ust. 1 przywołanego przepisu, zawęża krąg adresatów – dotyczy bowiem podatników – tylko bowiem ci mają prawo do wystawienia faktury. Regulacja ta ma zastosowanie w sytuacjach, gdy podatnik na wystawionej fakturze wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.

Czynność więc jest z gruntu opodatkowana, jedynie podatnik w wystawionej fakturze wykazał wyższą kwotę podatku niżby to wynikało z przepisów. Przykładem może być zastosowanie stawki podstawowej (obecnie 23 %), w sytuacji, gdy do danej czynności ma zastosowanie stawka preferencyjna.

Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury przywołać należy przyjętą linię orzeczniczą – fakt zastosowania niewłaściwej stawki na fakturze nie pozbawia jej waloru dokumentu, uprawniającego do dokonania odliczenia wykazanej w niej kwoty podatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA