| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić

VAT wykazany na fakturze trzeba zapłacić

W obecnym systemie podatku od towarów i usług szczególną rolę odgrywa faktura. Dzieje się tak z różnych powodów. Faktura przede wszystkim dokumentuje przebieg określonej transakcji. Gdy dokumentuje sprzedaż – określa podatek należny, gdy odzwierciedla zakup – stanowi podstawę określenia podatku naliczonego.

Dodać przy tym należy, że obowiązek zapłacenia podatku z wystawionej faktury obciąża wszystkie kategorie podatników, tj. zarejestrowanych i niezarejestrowanych, czynnych i zwolnionych. Stanowisko ETS w tym zakresie, choć wyrażone w sprawie indywidualnej, z pewnością wyznaczać będzie kierunek interpretacji art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Podmiot, który wystawił fakturę pomimo, iż nie ciążył na nim taki obowiązek może próbować bronić się przed zapłatą podatku tłumacząc się błędem. Przyczyna wystawienia faktury nie ma jednak znaczenia, tym samym takie tłumaczenie nie zwalnia z obowiązku zapłacenia podatku.

W jakich przypadkach ma zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT?

Przepis ten będzie miał zastosowanie, gdy czynność objęta fakturą nie jest objęta obowiązkiem podatkowym albo była zwolniona od podatku. Dyspozycję przedmiotowego przepisu wypełniać będzie również sytuacja, gdy czynność wykazana w fakturze nie była w ogóle zrealizowana.

Ustawodawca nakładając w przedstawionych wyżej okolicznościach na wystawcę faktury obowiązek zapłaty podatku VAT nie wskazał na sposób jego rozliczenia. Problem może bowiem dotyczyć kwestii czy należy ten podatek rozliczyć w deklaracji.

Dominujące stanowisko z jakim można się spotkać wskazuje na to, że podatek z takiej faktury nie podlega rozliczeniu w deklaracji. Powinien on przy tym być odrębnie wpłacony do urzędu skarbowego.

W ustawie o podatku od towarów i usług wskazano przy tym, że zapłata tego podatku powinna nastąpić w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wystawiona taka faktura.

Czy można odliczyć VAT od takiej faktury?

Niestety nie. Na poparcie takiego stanowiska można przytoczyć jedno z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (w sprawie C-342/87 - Genius Holding BV v. Staatssecretaris van Financiën), który stwierdził, że sama faktura nie tworzy prawa do odliczenia, zaś prawo do odliczenia nie znajduje zastosowania w przypadku podatku, który jest należny wyłącznie z tego powodu, że został wykazany na fakturze.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczyć może wyłącznie tych czynności, które faktycznie zostały dokonane (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 14 września 2010 r. - sygn. akt I SA/Gd 289/10).

Na uwagę zasługuje również zapis art. 108 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten brzmi: „Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.”

Powyższa regulacja, odmiennie niż zapis ust. 1 przywołanego przepisu, zawęża krąg adresatów – dotyczy bowiem podatników – tylko bowiem ci mają prawo do wystawienia faktury. Regulacja ta ma zastosowanie w sytuacjach, gdy podatnik na wystawionej fakturze wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.

Czynność więc jest z gruntu opodatkowana, jedynie podatnik w wystawionej fakturze wykazał wyższą kwotę podatku niżby to wynikało z przepisów. Przykładem może być zastosowanie stawki podstawowej (obecnie 23 %), w sytuacji, gdy do danej czynności ma zastosowanie stawka preferencyjna.

Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury przywołać należy przyjętą linię orzeczniczą – fakt zastosowania niewłaściwej stawki na fakturze nie pozbawia jej waloru dokumentu, uprawniającego do dokonania odliczenia wykazanej w niej kwoty podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK