| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Usługi świadczone zagranicznemu kontrahentowi - odliczanie VAT naliczonego

Usługi świadczone zagranicznemu kontrahentowi - odliczanie VAT naliczonego

Polscy podatnicy niejednokrotnie świadczą usługi na rzecz podmiotów zagranicznych, które co do zasady nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jednocześnie krajowi przedsiębiorcy nabywają usługi i towary niezbędne do realizowania czynności na zlecenie zagranicznego podmiotu. Czy w tym przypadku przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu powyższych świadczeń?

Informatyk Sp. z o.o. świadczy usługi informatyczne na rzecz kontrahenta z siedzibą działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Na potrzeby świadczonej działalności podatnik wynajął m.in. lokal, zakupił komputer, a także nabył usługi księgowe. Czy w tym przypadku przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. świadczeń?

Przede wszystkim należy wskazać, iż ogólna zasada dotycząca prawa do odliczenia podatku naliczonego, została uregulowana w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT). Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie należy podkreślić, iż w podanym powyżej przykładzie, Informatyk Sp. z o.o. świadczy usługę na rzecz kontrahenta z siedzibą działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, miejscem świadczenia usług (krajem opodatkowania) w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zasadniczo zatem usługa świadczona na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.

Polecamy: VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.

Polecamy: Split payment od 1 listopada 2019 r.

Treść powyższych przepisów może zatem prowadzić do wniosku, iż Informatyk Sp. z o.o. nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego. Niemniej w takich przypadkach zastosowanie znajduje art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Należy zatem stwierdzić, iż w podanym przykładzie Informatyk Sp. z o.o. przedmiotowe towary i usługi nabyła w związku z wykonywaniem czynności, które podlegałyby opodatkowaniu także na terytorium Polski. Usługi informatyczne nie są bowiem zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Zasadne jest zatem skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Należy też zauważyć, że jeśli Informatyk Sp. z o.o. wykaże nadwyżkę podatku naliczonego nad podatkiem należnym, będzie miała również prawo do zwrotu kwoty tej nadwyżki. Zgodnie bowiem z art. 87 ust. 5 ustawy o VAT, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1.

Powyższe stanowisko potwierdza m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31.07.2019 r., znak: 0112-KDIL1-3.4012.249.2019.2.JN, który stwierdził: „Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że w niniejszej sprawie zostały spełnione warunki uprawniające Wnioskodawcę do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy związanych z usługą świadczoną poza terytorium kraju, tj. Wnioskodawca wykonał usługę, która gdyby była świadczona w kraju przysługiwałoby mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług związanych z świadczeniem tej usługi oraz posiada on dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z wykonaną usługą informatyczną na rzecz firmy, która ma siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii.” Tożsame stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął także w interpretacji indywidualnej z 18.03.2019 r., znak: 0112-KDIL1-3.4012.14.2019.2.KS.

Reasumując, należy potwierdzić, iż w podanym przykładzie Informatyk Sp. z o.o. uprawniona jest do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabytych towarów i usług celem zrealizowania usług informatycznych na rzecz kontrahenta z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie, jeśli Informatyk Sp. z o.o. wykaże nadwyżkę kwoty podatku naliczonego nad kwotą podatku należnego, to przysługuje Jej zwrot kwoty tej nadwyżki.

Tobiasz Olczak, młodszy konsultant podatkowy w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp.k.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »