REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku
Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w 2014 roku

REKLAMA

REKLAMA

Prawdopodobnie od 1 marca 2014 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące zasad odliczania podatku VAT od samochodów. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w tym zakresie (ustawa nowelizująca). Projekt ten omawia Piotr Paszek, doradca podatkowy z ECDDP Sp. z o.o.

Dotychczasowe i obecne zasady odliczania VAT od samochodów i paliw

Przypomnijmy, że w 2013 roku w przypadku nabycia bądź najmu, leasingu, itp. samochodów osobowych można było odliczyć 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6 000 zł. Odliczenie nie przysługiwało w ogóle w stosunku do nabywanego paliwa. Natomiast pełne odliczenie podatku naliczonego przysługiwało wyłącznie w odniesieniu do tzw. samochodów specjalnych oraz pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t. Wskazane ograniczenia wynikały z ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.

Autopromocja

W roku Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o udzielenie specjalnej zgody tzw. decyzji derogacyjnej, której celem było umożliwienie dalszego stosowania ograniczeń w prawie do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem samochodów/paliwa. Decyzja taka wydana została w grudniu 2013 r.

W przedmiotowej decyzji Rada Unii Europejskiej upoważniła Polskę do ograniczenia do wysokości 50% prawa do odliczenia podatku VAT zarówno od ww. nabyć samochodów, jak i wydatków związanych z tymi pojazdami, z wyłączeniem pojazdów silnikowych o maksymalnej łącznej masie ponad 3.500 kg lub pojazdów silnikowych posiadających (łącznie z siedzeniem kierowcy) więcej niż dziewięć miejsc siedzących. Przy czym podkreśliła, iż ograniczenie to nie dotyczy wydatków, które są w całości związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 r. - decyzja derogacyjna Rady UE

Co prawda, od 1 stycznia 2014 roku zasady odliczenia podatku naliczonego od pojazdów samochodowych wynikają z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. W świetle ww. przepisu,  kwotę podatku naliczonego stanowi  60% kwoty podatku określonej w fakturze nie więcej jednak niż 6.000 zł.  Ponadto, zgodnie z nowo dodanym art. 88a. w odniesieniu do omawianych pojazdów podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa. Warto wskazać, iż powyższe ograniczenia nie ma zastosowania do tzw. samochodów specjalnych oraz samochodów osobowych z homologacją ciężarową, które wymienione zostały w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ustawy o VAT – planowane wejście w życie: 1 marca 2014 r.

Niemniej jednak w związku z wydaną przez Radę Unii Europejskiej decyzją szykują się kolejne zmiany. Na stronach Ministerstwa Finansów dostępny jest projekt (z 23 grudnia 2013 roku) ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw implementujący decyzję Rady. Planowana data wejścia w życie ustawy nowelizującej to 1 marca 2014 roku.

Pierwszą z „nowości” jaką przyniesie wejście w życie ustawy nowelizującej, będzie pojawienie się w ustawie o VAT definicji pojazdu samochodowego. Pojazdem samochodowym będzie pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, czyli pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego (art. 2 pkt 33 prawa u ruchu drogowym).

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

W myśl ustawy nowelizującej,  w stosunku do pojazdów samochodowych nie znajdzie zastosowania reguła wynikająca z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którą użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika uważa się za odpłatne świadczenie usług (czynność opodatkowaną). Użycie pojazdu samochodowego, przy nabyciu którego przysługiwało podatnikowi pełne bądź częściowe prawo do odliczenia, do celów innych niż działalność gospodarcza nie będzie więc traktowane jako odpłatne świadczenie usług, czyli nie będzie podlegać opodatkowaniu. Powyższe będzie odnosić się także do pojazdów nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej.

Pan Mariusz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą posiada samochód osobowy, który wykorzystuje do prowadzonej działalności, ale także do celów prywatnych (odwozi dzieci do szkoły). Użycie samochodu do celów prywatnych – odwożenie dzieci do szkoły, nie będzie odpłatnym świadczeniem usług (czynnością opodatkowaną). Pan Mariusz nie będzie więc zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tego tytułu.

Zgodnie z mającymi wejść w życie regulacjami, podatnikowi, który wykorzystuje pojazd samochodowy o masie nieprzekraczającej 3,5 tony (a więc samochód osobowy) dla celów działalności gospodarczej, ale także dla celów prywatnych, będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodem. Wydatkami będą środki przeznaczone na nabycie samochodu, jego najem, leasing, także wydatki związane z nabywaniem paliwa czy eksploatacją samochodu (np. naprawą). Jednakże możliwość odliczenia 50% podatku VAT od zakupionego paliwa, co wynika z art. 9 ustawy nowelizującej, będzie przysługiwała dopiero od 1 lipca 2015 roku.

Pan Józef – podatnik VAT, planuje kupno samochodu, który będzie wykorzystywany częściowo na cele działalności gospodarczej, a częściowo na cele prywatne. Zgodnie z nowymi regulacjami, Pan Józef będzie mógł odliczyć 50% kwoty podatku naliczonego z tytułu kupna samochodu, a także 50% kwoty podatku z tytułu ewentualnej naprawy samochodu. Panu Józefowi nie będzie jednak przysługiwało w ogóle prawo do odliczenia podatku w związku z nabywanym paliwem aż do 30 czerwca 2015 roku.

Ograniczenie prawa do odliczenia do 50% kwoty podatku nie znajdzie zastosowania, jeżeli samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.

Zgodnie z nowymi (projektowanymi) przepisami pojazdy będzie uznawało się za wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej w dwóch przypadkach:
Po pierwsze jeżeli będzie to wynikało z prowadzonej przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu.
Po drugie gdy konstrukcja pojazdu będzie wykluczała jego wykorzystanie do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością lub będzie powodowała, że jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością będzie nieistotne. Do tej grupy będą należały pojazdy o charakterze dostawczym, a także wymienione w ustawie pojazdy specjalne, takie jak np. ładowarka, koparka, żuraw.

W projekcie ustawy nowelizującej określono co powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu. W ewidencji tej należy zatem umieścić numer ewidencyjny pojazdu, opis trasy, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, potwierdzenie autentyczności wpisu przez podatnika. Jako ewidencję będzie można wykorzystać ewidencję prowadzona dla celów podatku dochodowego.

Podatnicy wykorzystujący pojazdy wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej i prowadzący ewidencję będą zobowiązani do poinformowania Naczelnika Urzędu Skarbowego o pojazdach w terminie 7 dni licząc od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z wykorzystywaniem samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej. Jeżeli podatnik nie złoży informacji we wskazanym terminie, do czasu złożenia informacji będzie uznawało się, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu, na podatniku będzie ciążył obowiązek złożenia informacji aktualizującej najpóźniej na 7 dni przed dokonaniem zmiany.

Pan Adam – podatnik, zamierza nabyć samochód, który będzie służył wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, co wykazane będzie w prowadzonej ewidencji pojazdu. Pan Adam będzie zobowiązany do poinformowania Naczelnika Urzędu Skarbowego o nabytym samochodzie w terminie 7 dni od jego nabycia. Jeżeli Pan Adam spóźniłby się ze złożeniem informacji i zawiadomił Naczelnika Urzędu Skarbowego dopiero 20. dnia od dnia nabycia samochodu, wtedy pomiędzy 7. a 20. dniem Panu Adamowi nie przysługiwałoby pełne, a jedyne 50% prawo do odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z samochodem (z wyłączeniem wydatków przeznaczonych na zakup paliwa do 30 czerwca 2015 roku) .

Gdy samochód będzie przeznaczony wyłącznie do odsprzedaży, oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, leasingu itp., a czynności te będą stanowić przedmiot działalności podatnika, wtedy nie będzie obowiązku prowadzenia ewidencji.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2014 - I kwartał

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Na podstawie ustawy nowelizującej, jeżeli w ciągu 60 miesięcy licząc od miesiąca, w którym samochód nabyto zmieni się sposób wykorzystywania samochodu tzn. samochód, który dotychczas był wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, zacznie być także wykorzystywany w celach prywatnych bądź samochód, który był tylko częściowo wykorzystywany do działalności gospodarczej zacznie być w pełni wykorzystywany do prowadzenia tej działalności, wtedy podatnik  zobowiązany będzie do dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu pojazdu.

Korekty będzie dokonywało się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. W przypadku samochodów o wartości do 15 000 zł korekty dokonywać będzie się w sytuacji, gdy zmiana przeznaczenia nastąpiła w ciągu 12 miesięcy licząc od miesiąca dokonania nabycia. Powyższe reguły będą odnosiły się także do pojazdów nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, jeżeli z tytułu ich nabycia odliczono 50% lub 60% wartości podatku nie więcej niż 5 000 lub 6 000 zł. 

Po wejściu w życie ustawy nowelizującej podatnik nabył samochód o wartości  20 000 zł, który wykorzystywał zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Z tytułu nabycia podatnik mógł więc odliczyć 50% kwoty podatku. Po 20 miesiącach od nabycia samochodu podatnik stwierdził, że pojazd będzie jednak wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności. Podatnik będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego (w przypadku nabycia samochodu wykorzystywanego tylko do prowadzenia działalności przysługuje odliczenie  w pełnej wysokości) w deklaracji składanej za okres, w którym nastąpiła zmiana.

Warto także zwrócić uwagę, że w stosunku do pojazdów samochodowych będących przedmiotem najmu, leasingu itp., jeżeli wskazane umowy zostały zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, zastosowanie znajdą obecnie obowiązujące przepisy. A więc w przypadku umowy najmu, leasingu itp. samochodu osobowego zawartej w styczniu 2014 r., kwotę odliczanego podatku naliczonego będzie stanowić  60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu, raty itp., nie więcej jednak niż 6 000 zł w stosunku do całkowitego okresu użytkowania samochodu.


Jeżeli podatnik przed wejściem w życie ustawy nowelizującej podpisał umowę najmu pojazdu samochodowego, w stosunku do którego przysługiwało pełne odliczenie (dotyczy to np. samochodów z „kratką” czy pojazdów specjalnych), wtedy podatnik będzie uprawniony do odliczenia podatku w pełnej wysokości po spełnieniu określonych warunków.

Samochód będący przedmiotem umowy musi zostać wydany podatnikowi przed wejściem w życie ustawy nowelizacyjnej, a umowa powinna zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 roku. Zrealizowanie wskazanych warunków pozwoli podatnikowi na pełne odliczenie podatku VAT.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Należy podkreślić, że powyższe odnosić będzie się do zawartych przez podatnika umów najmu, leasingi itp., bez uwzględnienia zmian w nich dokonanych po wejściu w życie ustawy nowelizującej.

W styczniu 2014 roku Pan Maciej – podatnik, zawarł umowę najmu samochodu osobowego. Z tego tytułu Pan Maciej będzie uprawniony do odliczenia 60% kwoty podatku (nie więcej niż 6 000 zł) naliczonego od czynszu. Gdyby Pan Maciej zawarł umowę najmu samochodu „z kratką”, który został mu wydany przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, a dodatkowo umowa najmu została zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r., wtedy Panu Maciejowi przysługiwałoby pełne prawo do odliczenia.

Przedstawiony projekt ustawy nowelizującej jest obecnie poddany konsultacjom społecznym. Planowana data wejścia w życie to 1 marca 2014 roku. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zarówno treść ustawy jak i data rozpoczęcia obowiązywania mogą ulec zmianie.

Piotr Paszek, doradca podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA