reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy można odliczyć VAT na podstawie paragonu i biletu?

Kiedy można odliczyć VAT na podstawie paragonu i biletu?

Co do zasady podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego w stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług lub dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi. Zatem podstawowym dokumentem uprawniającym do odliczenia podatku naliczonego są faktury. W niektórych przypadkach, funkcję faktury może jednak zastąpić paragon lub bilet.

Paragon

Na podstawie art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), w przypadkach gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, faktura może nie zawierać:

  • imienia i nazwiska lub nazwy nabywcy towarów lub usług oraz ich adresów;
  • miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
  • ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto);
  • wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto);
  • stawki podatku;
  • sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
  • kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku

- pod warunkiem, że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

Zatem paragon może być uznany za fakturę uproszczoną, jeżeli dokumentuje sprzedaż o małej wartości (do 450 zł lub 100 euro) oraz zawiera pozostałe, poza wyżej wyłączonymi, obowiązkowe dla faktury dane - w tym NIP nabywcy. Taki paragon może stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego, (o ile takie prawo podatnikowi przysługuje).

Polecamy: Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Polecamy: Biuletyn VAT

Bilet

W tym miejscu wskazać należy również na treść rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (zwane dalej rozporządzeniem), które określa przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy o VAT. Funkcję faktury uprawniającej do odliczenia podatku naliczonego spełniać będą również faktury za przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawione w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Dokument ten powinien jednak zawierać:

  1. numer i datę wystawienia,
  2. imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
  3. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  4. informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  5. kwotę podatku,
  6. kwotę należności ogółem.

Aby więc podatnik był uprawniony do odliczenia podatku naliczonego na podstawie paragonu za autostradę lub biletu jednorazowego, muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

  1. dokumentowany jest w ten sposób przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
  2. bilet za przejazd jest wystawiony przez podatnika uprawnionego do świadczenia ww. usług polegających na przewozie osób;
  3. paragon lub bilet zawiera dane wskazane w rozporządzeniu, w tym numer NIP wystawcy.

Niespełnienie choćby jednego warunku skutkować będzie brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Alicja Ziółek, doradca podatkowy w ECDP Tax Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Samborska

Radca Prawny w kancelarii prawnej Accace Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama