Szybki zwrot VAT w Polskim Ładzie
REKLAMA
REKLAMA
Szybszy zwrot VAT - 15 dni
Nowo wprowadzony przez Polski Ład 15-dniowy szybki zwrot VAT liczony jest od dnia:
REKLAMA
- w którym upłynął termin do złożenia deklaracji VAT w przypadku złożenia:
- deklaracji, w której podatnik wykazał zwrot VAT,
- korekty deklaracji, w której podatnik wykazał zwrot różnicy podatku, jeżeli jej złożenie nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji,
- złożenia korekty deklaracji, w której podatnik wykazał zwrot VAT, jeżeli jej złożenie nastąpiło po upływie terminu do złożenia deklaracji.
Szybki zwrot VAT - warunki skorzystania
Podatnik ubiegający się o szybki zwrot VAT musi spełnić serię warunków wynikających z art. 87 ust. 6e ustawy o VAT. Przede wszystkim w okresie:
- 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot musi:
- być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
- składać za każdy okres rozliczeniowy deklaracje VAT (miesięczne bądź kwartalne),
- prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu wyłącznie kas on-line lub wirtualnych.
- 3 miesiące poprzedzające bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot, posiadać rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK, zawarty na białej liście podatników VAT.
Do warunków przedmiotowych koniecznych do spełnienia przez podatnika wymienionych w ustawie VAT są:
- za 3 okresy rozliczeniowe, a w przypadku podatnika składającego kwartalne rozliczenia VAT za 1 okres rozliczeniowy, poprzedzające bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot, udział procentowy:
- łącznej wartości sprzedaży wraz z podatkiem zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas online lub wirtualnych, w danym okresie rozliczeniowym w całkowitej wartości sprzedaży brutto dokonanej przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym, był nie niższy niż 80 proc.,
- otrzymanych płatności zrealizowanych z wykorzystaniem instrumentów płatniczych, w tym również przy użyciu usługi polecenia przelewu z tytułu sprzedaży brutto, zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas online lub wirtualnych, dokumentowanej paragonami z oznaczeniem, z którego wynika, że płatność została dokonana przy użyciu karty płatniczej, przez wykonanie płatności mobilnej lub polecenia przelewu, zgodnym z formą otrzymanej płatności, w stosunku do łącznej wartości sprzedaży wraz z podatkiem zaewidencjonowanej przy zastosowaniu tych kas w danym okresie rozliczeniowym, był nie niższy niż 80% (w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. udział ten jest nie niższy niż 65%),
- przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot, łączna wartość sprzedaży brutto, zaewidencjonowanej przez tego podatnika przy zastosowaniu kas on-line lub wirtualnych, za każdy okres rozliczeniowy była nie niższa niż 50.000 zł.
Nowe przepisy określają również warunki dotyczące okresu, w którym podatnik chce skorzystać z 15-diowego szybkiego zwrotu VAT:
- kwota różnicy podatku, wykazana przez podatnika, nie powinna przekraczać dwukrotnej wysokości podatku wynikającego ze sprzedaży zaewidencjonowanej w okresie rozliczeniowym przy zastosowaniu kas on-line lub wirtualnych,
- kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku, nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji, nie powinna przekraczać 3.000 zł,
- w przypadku, o którym mowa w art. 87 ust. 6d pkt 1 lit. a) ustawy o VAT (czyli złożenia pierwotnej deklaracji z wykazanym zwrotem), podatnik powinien złożyć deklarację przed upływem terminu do jej złożenia.
Wszystkie wyżej wymienione warunki weryfikowane będą przez Krajową Administrację Skarbową. W przypadku odrzucenia wniosku, podatnik otrzyma zwrot w dotychczasowo obowiązującym terminie 60 dni.
Szymon Kwasigroch
Systim.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat