| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego samochodu

Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego samochodu

W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego samochodu, zgłoszonego wcześniej na informacji VAT-26, konieczne jest aktualizacja tej informacji, nawet jeżeli nie nastąpiła żadna zmiana sposobu wykorzystywania samochodu w działalności gospodarczej.

Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego

Z przepisów wynika więc, że w celu dokonania pełnego odliczenia podatku VAT muszą zostać spełnione łącznie warunki:

- wykluczenie użytku prywatnego danego pojazdu,

- prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu oraz

- złożenie informacji o tym pojeździe naczelnikowi urzędu skarbowego.

Złożenie informacji VAT-26 jest więc jednym z warunków uprawniających do pełnego odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej podatników. Pojazdy te na informacji VAT-26 identyfikowane są poprzez określenie: marki, modelu, numeru rejestracyjnego, roku produkcji, daty nabycia pojazdu.

A zatem w przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu i jednoczesnym braku aktualizacji VAT-26 dane pojazdu samochodowego wykazane na informacji nie będą zgodne z faktycznymi danymi charakterystycznymi dla danego pojazdu. W przypadku rozbieżności w opisie danych pojazdu, tj. innym numerze rejestracyjnym nie będzie więc można go prawidłowo zidentyfikować w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

Odliczenie VAT od paliwa do pojazdów i urządzeń działających na terenie firmy

Jeżeli więc miała miejsce zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu zgłoszonego wcześniej na druku VAT-26, należy ponownie złożyć formularz VAT-26 zaznaczając w części A „Miejsce i cel składania informacji” zarówno poz. 6 „złożenie informacji” oraz poz. 7 „aktualizacja informacji”. W części C „Dane pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej” należy wpisać poprzednio zgłoszony numer rejestracyjny samochodu (w kolumnie „h” wpisując datę dokonania zmiany), natomiast w kolejnej pozycji umieścić nowy wpis z numerem rejestracyjnym pojazdu po zmianie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »