REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możliwe jest wykreślenie z rejestru VAT?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Kiedy możliwe jest wykreślenie z rejestru VAT?/ Fot. Fotolia
Kiedy możliwe jest wykreślenie z rejestru VAT?/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją pewne sytuacje, w których może nastąpić wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru VAT. Co więcej, może się to stać bez wydawania żadnego ostrzeżenia i poinformowania o tym przez urząd skarbowy. Dla przedsiębiorcy może to oznaczać poważne problemy.

Wykreślenie z rejestru VAT – w jakich przypadkach?

Rejestracja jako czynny podatnik VAT to obowiązek wielu polskich przedsiębiorców. Wymaga oczywiście dopełnienia pewnych kwestii formalnych, przede wszystkim złożenia VAT-R.

Autopromocja

Wbrew powszechnej opinii, utrata statusu VAT-owca nie następuje jednak wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Może się zdarzyć, że decyzję o wykreśleniu z rejestru VAT podejmie naczelnik urzędu skarbowego.

Dojdzie do tego w dwóch przypadkach:

- kiedy urzędnicy stwierdzą, że przedsiębiorca po prostu nie istnieje

- firma może zostać wykreślona z rejestru VAT również wtedy, gdy przedsiębiorca nie składa deklaracji podatkowych, a urzędnicy nie mogą się z nim skontaktować w celu wyjaśnienia sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nikt nie poinformuje przedsiębiorcy o wykreśleniu

Co niezwykle istotne, przedsiębiorca może zostać wykreślony z rejestru VAT i w ogóle o tym nie wiedzieć. Urząd skarbowy nie ma bowiem obowiązku, żeby go o tym fakcie poinformować. Nie zostaje również wydawana żadna decyzja w tym temacie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W efekcie wykreślony z rejestru VAT przedsiębiorca nie ma możliwości, żeby odwołać się od decyzji urzędu skarbowego. Co należy więc w takiej sytuacji zrobić? Jedyne rozwiązanie to ponowna rejestracja jako czynny podatnik VAT.

Jakie kłopoty wynikają z wykreślenia z VAT?

Oczywiście, wykreślenie z VAT ma swoje konsekwencje i może przysporzyć problemów zarówno przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentom.

Podstawowy kłopot dla przedsiębiorcy, który znika z rejestru jest taki, że traci on możliwość odliczania podatku VAT od faktur zakupowych. A w jakim stopniu wykreślenie z VAT wpływa na kontrahentów danej firmy? W przypadku, gdy przedsiębiorca wystawia faktury z naliczonym podatkiem VAT, odbiorca towaru albo usługi nie może odliczyć podatku VAT z tego tytułu.

Zarzut pozorności działalności gospodarczej - skutki w VAT

Zobacz: Ustawa o VAT


W praktyce przekłada się to na konieczność wprowadzenia korekt w błędnej deklaracji VAT, skierowanej uprzednio do urzędu skarbowego (dotyczy to obu stron transakcji).

Jak można uchronić się przed wykreśleniem z ewidencji?

Oczywiście, wykreślenia z VAT lepiej unikać niż później próbować naprawiać jego skutki. Wystarczy jednak trzymać się kilku reguł, żeby nie narazić się na nieprzyjemności:

- składać deklaracje VAT w odpowiednim terminie (także w przypadku braku przychodu w konkretnym okresie rozliczeniowym),

- pamiętać o podawaniu aktualnego numeru telefonu w składanych deklaracjach VAT (ułatwi to urzędnikom kontakt z przedsiębiorcą),

- dbać o aktualizowanie w CEIDG adresu do korespondencji.

Należyta staranność jako warunek odliczenia VAT

Aby mieć pewność co do prawidłowości swojego postępowania, warto od czasu do czasu zaglądnąć na specjalną platformę online przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Dzięki niej istnieje możliwość sprawdzenia, czy dany przedsiębiorca aktualnie znajduje się w rejestrze czynnych podatników VAT.

Autor: Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA