| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć w VAT nabycie paliwa od podmiotu zagranicznego?

Jak rozliczyć w VAT nabycie paliwa od podmiotu zagranicznego?

Podatnicy mają wątpliwości, czy nabycie paliwa do samochodów od podmiotu nieposiadającego siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce podlega VAT?

W konsekwencji, przedmiotowa transakcja nie będzie dla podatnika neutralna podatkowo. Spółka zobowiązana jest odprowadzić podatek należny w 100%. Natomiast VAT naliczony jest uprawniona odliczyć jedynie w zakresie zakupu paliwa do tych samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej, co do których takie uprawnienie przysługuje (z całą pewnością nie będą to samochody osobowe, które nie przeszły specjalistycznych badań potwierdzających spełnienie warunków umożliwiających odliczenie podatku w 100%).

Polecamy: Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzej nieruchomości?

Obowiązek podatkowy dla tego typu transakcji należy rozpoznać co do zasady z chwilą wystawienia faktury przez sprzedawcę (zobacz art. 19 ust. 20 ustawy o VAT). Natomiast prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego Spółce przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (vide art. 86 ust. 10 pkt 2 w zw. z ust. 11 tej ustawy).

Czynność należy udokumentować za pomocą faktury wewnętrznej VAT. Transakcja powinna zostać opodatkowana wg podstawowej stawki podatku VAT (tut. 23%).

Transakcję należy wykazać w poz. 41 i 42 (podatek należny) deklaracji VAT-7 z chwilą powstania obowiązku podatkowego, oraz w poz. 51 i 52 (podatek naliczony) z chwilą skorzystania z prawa do odliczenia kwoty podatku VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK