| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kto musi złożyć deklarację podatkową w podatku VAT?

Kto musi złożyć deklarację podatkową w podatku VAT?

Elementem prowadzonej działalności jest rozliczenie podatkowe. To jak powinno ono wyglądać, jaki zakres obejmować, determinowane jest wieloma czynnikami. Znaczenie ma chociażby przedmiot prowadzonej działalności, czy wysokość osiąganego obrotu. W podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje z mocy prawa w związku z wykonaniem czynności podlegających opodatkowaniu.

Podatnik, który zawiesza prowadzenie działalności zostaje zwolniony z obowiązku składania deklaracji w okresach rozliczeniowych, których to zawieszenie dotyczy. Wspomnieć jedynie należy w tym miejscu, że zawieszenie działalności gospodarczej powinno nastąpić na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Tryb zawieszenia działalności ma znaczenie. Jeśli bowiem u podatnika wystąpi sytuacja kiedy przez jakiś czas (miesiąc, kwartał), nie dokonywał sprzedaży i zakupów – nie wystąpiły więc zdarzenia podlegające opodatkowaniu i mające wpływ na wymiar podatku – i nie dokonał on zawieszenia działalności w trybie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - jest on zobligowany do złożenia deklaracji - można ją przy tym określić mianem deklaracji pustej.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Fakt, iż podmiot gospodarczy znajduje się w stanie upadłości bądź likwidacji nie stanowi przesłanki zwalniającej z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej.

Złożenie deklaracji podatkowej dotyczy przede wszystkim osób prowadzących działalność gospodarczą. Przepisy ustawy o VAT przewidują jednakże jednostkowe sytuacja, kiedy złożenie rozliczenia podatkowego w podatku od towarów i usług związane jest z dokonaniem określonej czynności przez podmiot nieprowadzący działalności. Wiąże się to rzecz jasna z obowiązkiem zapłaty podatku VAT. Ma to miejsce chociażby w sytuacji importu usług, czy wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu.

Kwestią sporną jest prawo do złożenia deklaracji w podatku VAT przez spadkobiercę po śmierci podatnika.

Co z podatkami po śmierci podatnika?

W interpretacji indywidualnej z dnia 12.01.2011 r. nr IPPP2-443-812/10-2/AK Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zajął stanowisko, zgodnie z którym w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego nie ma obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za zmarłego podatnika przez jego następców prawnych.

Odmienne stanowisko w tym względzie zajął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyroku z dnia 15.10.2003 r. sygn. akt III SA 3566/01. W takiej sytuacji, zdaniem Sądu, spadkobierca (następca) składa deklarację VAT-7 na nazwisko zmarłego, ale ze swoim podpisem.

Przedmiotowa kwestia złożenia deklaracji podatkowej przez spadkobiercę jest jednak sporna, założyć jednak można, że przy ocenie takiej sytuacji przez organy podatkowe podpisanie deklaracji przez spadkobiercę spotka się to z brakiem akceptacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK