REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany VAT 2019-2020

Zmiany VAT 2019-2020 / Fot. Fotolia
Zmiany VAT 2019-2020 / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecne zmiany w VAT to prawdziwa rewolucja. Nowe regulacje to nie kosmetyczne korekty przepisów, a poważne, daleko idące modyfikacje zasad rozliczania podatków. Zmiany będą wprowadzane w kilku termiach. Pierwsze obowiązują już od września 2019, a kolejne wejdą: w listopadzie 2019 r., styczniu oraz kwietniu 2020 r. W przypadku niektórych nowych regulacji brak prawidłowego wdrożenia może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.

Od 1 września br. zaczęła obowiązywać biała lista podatników oraz została ograniczona możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Biała lista dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej KAS  i jest to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Wykaz zawiera dane, które są niezbędne do sprawdzenia kontrahentów, bezpieczeństwa transakcji i dochowania należytej staranności podczas prowadzenia działalności biznesowej. Z białej listy przedsiębiorca uzyska wiedzę o aktualnym statusie kontrahentów na wybrany dzień oraz o tym, co działo się z jego kontrahentem na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Autopromocja

Już od listopada 2019 roku split payment będzie obowiązkowy dla najbardziej narażonych na oszustwa podatkowe branż i produktów. Głównie chodzi o paliwa, stal i wyroby stalowe, złom i odpady, metale szlachetne i nieszlachetne. Ponadto split payment będzie obejmował np. tablety, smartfony, konsole, usługi budowalne. Podzielona płatność będzie dotyczyć także zapłaty za części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria. Także od listopada przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wiążącą informację stawkową (WIS), mimo że ma ona obowiązywać dopiero w 2020 roku. WIS ma zagwarantować ochronę w przypadku kontroli przez organy podatkowe. Dodatkowym plusem WIS będzie powiązanie z towarem tzn. będą mogły się nią posługiwać podmioty, do których została adresowana, jak i ci, którzy sprzedają dany produkt.

Natomiast początek 2020 roku to jeden numer konta do rozliczeń przedsiębiorców z fiskusem. Każdy podatnik otrzyma indywidualny i przypisany mu mikrorachunek podatkowy przeznaczony do dokonywania wpłat podatkowych. Takie samo rozwiązanie w zakresie wpłat składek na ubezpieczenie społeczne funkcjonuje już w ZUS.

Od kwietnia 2020 zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Celem matrycy będzie uporządkowanie i ujednolicenie stawek VAT w podobnych kategoriach produktów np. wyrobach ciastkarskich i piekarskich czy owocach.

Wszystkie najnowsze zmiany VAT zostaną omówione podczas październikowych warsztatów przez doświadczonego trenera RADOSŁAWA KOWALSKIEGO.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udział w warsztatach Zmiany VAT 2019-2020 pozwoli na rzetelne przygotowanie się do stosowania nowych regulacji w praktyce!

Warsztaty odbędą się w trzech miastach: Warszawie, Poznaniu oraz Katowicach. Zapraszamy do rejestracji i zapoznania się z programem:

21 października Warszawa http://ideoria.pl/szkolenia/akademia-vat-dla-biur-rachunkowych/

24 października Poznań http://ideoria.pl/szkolenia/akademia-vat-dla-biur-rachunkowych-poznan/

5 listopada Katowice http://ideoria.pl/szkolenia/akademia-vat-dla-biur-rachunkowych-katowice/

Przyg. A.Bartnicka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA