REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklama internetowa (Google AdWords, Facebook) - fakturowanie, księgowanie i rozliczanie VAT

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Reklama internetowa (Google AdWords, Facebook) - fakturowanie, księgowanie i rozliczanie VAT
Reklama internetowa (Google AdWords, Facebook) - fakturowanie, księgowanie i rozliczanie VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone przez Google AdWords lub Facebook służą promocji działalności reklamodawców i przyczyniania się do zwiększenia grona klientów. Każda z tych firm posiada swoją siedzibę na terenie Irlandii dlatego też faktury wystawiane przez te firmy, nieco różnią się w sposobie ich ujmowania w rozliczeniach księgowych od faktur krajowych. Ekspertka z ifirma.pl omawia obowiązek rejestracji do VAT-UE, zawartość i sposób księgowania tych faktur.

Obowiązek rejestracji do VAT-UE

Bardzo ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu usługi reklamy w wyszukiwarce Google czy utworzenia swojego fanpage’a, dokonać rejestracji do VATu unijnego, jeśli wcześniej podatnik nie dokonał takiego zgłoszenia. Ten obowiązek dotyczy zarówno płatników VAT jak też nieVATowców. Rejestracji do VATu unijnego, dokonujemy na formularzu VAT-R.

Autopromocja

Jeśli zgłoszenia dokonuje nieVATowiec, może nadal pozostać niezarejestrowanym podatnikiem VATu w Polsce, ale na mocy zgłoszenia stanie się VATowcem unijnym. Gdy po złożeniu deklaracji rejestrującej, pracownik urzędu dokona wpisu do systemu, nasz numer NIP będzie widoczny na stronie Komisji Europejskiej.

Wygląd faktury

Faktury wystawione przez zagranicznych kontrahentów, mogą się różnić od polskich dokumentów ze względu na to, że każdy sprzedawca wystawia fakturę zgodnie z przepisami obowiązującymi w jego kraju. Dzięki temu, że kraje unijne licznie wymieniają się swoimi usługami i towarami, faktury są raczej ujednolicone w swoich elementach lub treściach, zatem księgowanie ich nie jest kłopotliwe.

Platformy Google AdWords oraz Facebook, automatycznie pobierają dane z założonego konta. Czyli przedsiębiorca samodzielnie decyduje w jaki sposób jego dane mają być uwidocznione na fakturach. Bardzo ważne jest to, aby zaznaczyć opcję potwierdzającą, że założone konto jest kontem firmowym, służącym do celów komercyjnych.

Po dokonaniu rejestracji do VAT-UE, przed swoim numerem NIP należy określić prefiks swojego kraju, czyli przez polski podmiot będzie stosowany skrót PL. Dodatkowo, na fakturze nie powinniśmy znaleźć stawki ani kwoty podatku VAT. Faktury będą natomiast zawierały adnotację odwrotnego obciążenia (Reverse charge) w podatku VAT. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT oraz dyrektywy Rady Unii Europejskiej 2006/112/WE, obowiązek rozliczenia podatku VAT przy tego typu usługach, spoczywa na nabywcy, który rozlicza usługę stosując stawki VAT obowiązujące w jego kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy na otrzymanej fakturze jest wskazana stawka VAT polska lub inna, należy sprawdzić czy posiadane konto jest skonfigurowane jako firmowe, czyli z symbolem PL wraz z numerem NIP oraz czy nasz numer NIP pojawia się jako aktywny VATowiec unijny w systemie VIES. Jeśli nie widzimy powodu, dla którego sprzedawca naliczył podatek VAT i nie zastosował procedury odwrotnego obciążenia, należy skontaktować się z wystawcą faktury w celu wyjaśnienia dokumentu.

Biuletyn VAT

Daty na fakturach

Dodatkowym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest data wystawienia oraz data sprzedaży/dostawy usługi. Najczęściej spotykamy się z sytuacją, w której daty te są takie same – np. ostatni dzień miesiąca. W takiej sytuacji, faktura jest ujmowana w tej samej dacie zarówno w rejestrach VAT, jak też w księdze przychodów i rozchodów (KPiR).

Czasami okres świadczenia usług może skończyć się w jednym miesiącu, a data wystawienia faktury może być już w miesiącu kolejnym. Taka faktura będzie miała różne daty księgowania w rejestrach VAT (w dacie sprzedaży) i KPiR (data wystawienia faktury).

W sytuacji, gdy faktura jest wystawiona w walucie obcej, musi ona zostać przeliczona na PLN i po przeliczeniu zaksięgowana w rejestrach VAT i KPiR. Zgodnie z art. 31a ust. 1 oraz art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, kwotę na fakturze należy przeliczyć według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień wykonania usługi czyli dokonania sprzedaży. Z kolei w KPiR, wydatek jest wykazywany w dacie wystawienia faktury, dlatego kursem, po którym przeliczamy wydatek jest kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Sposób księgowania faktury przez VATowca

Kwota widoczna na fakturze zakupu usługi jest traktowana jako wartość netto, do której należy naliczyć podatek VAT w takiej stawce, jaką naliczyłby za taką usługę polski sprzedawca. W przypadku reklamy, jest to 23%. Tak obliczona kwota podatku VAT jest ujmowana w ewidencji zakupów VAT oraz w ewidencji sprzedaży VAT, czyli staje się neutralna dla firm, posiadających wskaźnik VAT 100% (sprzedają swoje usługi i towary po stawkach innych niż „zwolniony”).

Zdarza się, że system VIES jeszcze nie potwierdza naszego statusu VATowca unijnego ponieważ np. był krótki okres między rejestracją do VAT-UE a wystawieniem faktury lub konto przez pomyłkę zostało oznaczone jako prywatne – wtedy na fakturze znajdujemy naliczony podatek VAT. W takiej sytuacji rozpoznajemy import usług i do kwoty brutto doliczamy podatek VAT, wykazując go w rejestrach VAT i deklaracji.

W deklaracji VAT-7 [wersja 16] oraz w kwartalnej VAT-7K [wersja 10], kwota z faktury oraz doliczony podatek VAT wykazywana jest w rubryce „12. Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy”.

Dokonanie zakupu usługi od kontrahenta zagranicznego przez VATowca, nie jest wykazywana na żadnej dodatkowej deklaracji, oprócz deklaracji VAT-7 (VAT-7K).


Sposób księgowania faktury przez nieVATowca

W sytuacji, gdy zakup został dokonany przez nieVATowca, fakturę importu usług należy wykazać w deklaracji VAT-9M, w której jest podawana wartość faktury oraz doliczany jest podatek VAT – zgodnie z obowiązującą w Polsce stawką VAT na takie usługi. Kwotę podatku VAT należy zapłacić do swojego urzędu skarbowego, tytułem VAT-9M, na konto bankowe właściwe dla podatku VAT. NieVATowcy w Polsce, którzy zgłosili się drukiem VAT-R dla celów dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, import usług wykazują w deklaracji VAT-8.

W kosztach uzyskania przychodu w KPiR pojawi się „kwota brutto”, czyli wartość z faktury + kwota doliczonego podatku VAT. Terminem złożenia deklaracji oraz opłacenia podatku VAT jest 25 dzień miesiąca następującego po dacie dostawy usługi.

Katarzyna Marciniak – ifirma.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA