REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT w 2017 r. Szczelniej, ale czy prościej?

Zmiany w VAT w 2017 r. Szczelniej, ale czy prościej?/ fot. Fotolia
Zmiany w VAT w 2017 r. Szczelniej, ale czy prościej?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowując na rok 2017 r. nowelizację ustawy o VAT, która ma uszczelnić system poboru tego podatku (przynosząc budżetowi zyski rzędu 3,4 mld zł rocznie), zapomniano, że system ten należałoby nie tylko uszczelnić, ale także uprościć. W przeciwnym wypadku nawet najkorzystniejsze plany poprawy kondycji stanu finansów państwa mogą spalić na panewce.

Przełom lat 2016/2017 jest dla polskiego podatnika bardzo gorącym okresem, jako że wtedy właśnie ma wejść w życie wiele ustaw i nowelizacji prawa podatkowego, w tym przepisów regulujących kwestie daniny VAT. Zdaniem rządzących, największą bolączką, jaka trapi przez ostatnie lata polski system podatkowy są nadużycia w kwestii podatku VAT (najważniejszego dla budżetu państwa) oraz związana z nimi niska jego ściągalność.

Autopromocja

Nowelizacja ustawy o VAT, której początek obowiązywania przewidziano na 1 stycznia 2017 roku wprowadza wiele bardzo istotnych, nie zawsze korzystnych dla przedsiębiorcy zmian. Co więcej, niektóre z nich mogą okazać się dla przedsiębiorców sporym obciążeniem, jak np. obowiązek opłaty tzw. „kaucji rejestracyjnej” przez przedsiębiorców, w stosunku do których istnieje podejrzenie opóźnień w zapłacie podatku VAT (innymi słowy, z góry zakłada się nierzetelność bądź nieuczciwość przedsiębiorcy). Aby powiększyć zamieszanie, nie ustalono jednej stawki takiej kaucji, jako że zależy ona od tak wielu czynników, iż teoretycznie może być inna dla każdego przedsiębiorcy.

Ustawa rozszerza ilość transakcji objętych tzw. „mechanizmem odwróconego obciążenia”, czyli procedury polegającej na przeniesieniu obowiązku rozliczenia się z podatku VAT na kupującego, a nie sprzedającego. Na szczęście ta zmiana nie będzie dotyczyła przeciętnego Kowalskiego dokonującego codziennych zakupów, ponieważ może być stosowana tylko w przypadku transakcji na rzecz innego podatnika (po prostu dotyczyć będzie jedynie firm).

Inne kluczowe zmiany to likwidacja rozliczeń kwartalnych na rzecz miesięcznych (nie dotyczy małych firm, dla których wartość sprzedanego w ciągu roku towaru nie przekroczy 1,2 mln Euro), obowiązek elektronicznego rozliczania się z VAT, doprecyzowanie sytuacji, w których można odmówić wpisu płatnika do rejestru VAT lub wykreślić go z owego rejestru, oraz zwiększenie wymiaru kar za nieprawidłowe rozliczenia lub oszustwa podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Odnosząc się do nowelizacji prawa o VAT, można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z "ciekawą” sytuacją, w której prawo mając za zadanie poprawę kondycji finansowej państwa, pogarsza los przedsiębiorców! Nakłada bowiem na nich nowe obowiązki, a co za tym idzie konieczność poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na zapoznanie się z ich zakresem, zwiększa częstotliwość rozliczeń, wprowadza zasadę „domniemania winy” (kaucja rejestracyjna), a także zwiększa wymiar ewentualnych kar. Tak więc, pomimo właściwych jak najbardziej założeń, nowelizacja może przynieść dokładnie odwrotny skutek. Co prawda ściągalność VAT może być większa, ale za to zmniejszy się ilość płatników! Można bowiem spodziewać się, że pod nawałem nowych przepisów i obowiązków, zdecydują się na krok pozwalający im obniżyć podatki i przeniosą swoją działalność do krajów przyjaznych przedsiębiorcy, oferujących swoim podatnikom o wiele lepsze, przejrzystsze i stabilniejsze prawo.

Autor: B.Fuchs

www.admiral.tax

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA