REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do zmian w VAT w 2017 r.?

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Jak przygotować się do zmian w VAT w 2017 r.?
Jak przygotować się do zmian w VAT w 2017 r.?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT, której zasadnicza część wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 roku, wprowadza cały zestaw nowych przepisów. Jakie są to przepisy i jak się na nie przygotować? Prezentujemy zestawienie najważniejszych zmian i wskazujemy na działania jakie warto podjąć.

Ustawa o VAT została znowelizowana. Poniżej prezentujemy podsumowanie najważniejszych zmian, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zmiana

Skutek

Wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla szeregu usług budowlanych świadczonych na rzecz podatników przez polskich i zagranicznych podwykonawców

Polscy i zagraniczni podwykonawcy szeregu usług budowlanych będą wystawiać faktury bez VAT, który zostanie rozliczony – zarówno w zakresie podatku należnego, jak i podatku naliczonego – przez nabywcę.

Nabywca nie będzie mógł odliczyć błędnie wykazanego podatku naliczonego.

Wskazane działania:

Przegląd umów w celu weryfikacji, czy dotyczą one dostawy towarów (nieobjętej mechanizmem odwrotnego obciążenia), czy też dostawy usług.

Uchylenie zwolnienia dla usług stanowiących element usługi finansowej lub ubezpieczeniowej

Niektóre pomocnicze usługi finansowe i ubezpieczeniowe mogą zostać objęte podatkiem VAT.

Wskazane działania:

Przegląd uzyskanych w przeszłości interpretacji podatkowych w celu weryfikacji, czy wciąż gwarantują one ochronę, czy też należy uzyskać nowe interpretacje lub zmienić podejście.

W zakresie odwrotnego obciążenia:

– odliczenie podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie pod warunkiem wykazania podatku należnego w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (na podstawie otrzymanej faktury)

– w wypadku niewykazania podatku należnego we właściwej deklaracji w ciągu trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, wsteczne wykazanie podatku naliczonego nie będzie możliwe

Ryzyko zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę od wartości podatku należnego naliczanych do momentu wykazania w bieżącej deklaracji podatku naliczonego.

Zmiana może dotknąć w szczególności międzynarodowe koncerny, które często rozliczają transakcje wewnątrz grupy z opóźnieniem.

Wskazane działania:

Szybsze wdrożenie procesu korygowania deklaracji VAT w wypadku nierozliczonych WNT.

Dodatkowe warunki przyśpieszonego zwrotu VAT w ciągu 25 dni

Wskazane działania:

Podatnicy planujący transakcje z przyśpieszonym zwrotem w ciągu 25 dni powinni upewnić się, czy spełniają wszystkie warunki przyśpieszonego zwrotu.

Dodatkowe wymogi związane z rejestracją nowych podatników (odpowiedzialność pełnomocnika dokonującego rejestracji w imieniu podatnika, automatyczne wykreślanie podatnika z rejestru w wypadku zajścia określonych przesłanek)

Wskazane działania:

Należy weryfikować podstawę rejestracji i prawidłowość bieżących rozliczeń, aby w miarę możliwości uniknąć odpowiedzialności czy też wykreślenia z rejestru podatników.

Likwidacja deklaracji kwartalnych

Wskazane działania:

Podatnicy składający deklaracje kwartalne będą musieli zmienić procedury rozliczania podatku.

Obowiązkowe deklaracje elektroniczne

Wskazane działania:

Podatnicy zagraniczni składający deklaracje papierowe będą musieli wyznaczyć polskiego pełnomocnika do składania deklaracji elektronicznych w ich imieniu lub samemu uzyskać dostęp do systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.

Polskie spółki będą składać deklaracje elektronicznie.

Zmiana katalogu transakcji, które skutkują odpowiedzialnością solidarną sprzedawcy i nabywcy, dodatkowe warunki zwolnienia nabywcy z odpowiedzialności solidarnej

Zmiana ma istotny wpływ na rynek paliw, stali i elektroniki użytkowej.

Sankcja 30% od wartości zaniżenia podatku należnego lub zawyżenia podatku naliczonego, wykrytego przez organy podatkowe

Z uwagi na nowe sankcje należy zwrócić szczególną uwagę na procedury fakturowania, aby uniknąć nieefektywności i ryzyka posługiwania się pustymi fakturami.

Warto rozważyć:

Przegląd VAT w celu wykrycia i usunięcia nieprawidłowości.

Wdrożenie procedury weryfikacji klientów i dostawców w celu uniknięcia ryzyka wplątania w karuzelę VAT.

Sankcja 20% od wartości zaniżenia podatku należnego lub zawyżenia podatku naliczonego w wypadku korekty po zakończeniu kontroli lub w trakcie postępowania kontrolnego

Sankcja 100% za posługiwanie się pustymi fakturami

Podwyższenie progu zwolnienia podmiotowego (ze 150 000 do 200 000 zł)

Ponieważ próg pozostanie na relatywnie niskim poziomie, wpływ tej zmiany na działalność naszych klientów nie będzie znaczący.

Utrzymanie podwyższonych stawek 23% i 8% do 31 grudnia 2018 r

Sytuacja pozostaje bez zmian.

Surowsze kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe, w tym w szczególności wyłudzenia podatku

Warto rozważyć:

Przegląd procedur podatkowych w celu uniknięcia odpowiedzialności skarbowej osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autorzy:

Dorota Pokrop, Partner EY

Radosław Szczęch, Partner EY

Źródło: EY

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA