REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT w 2017 roku

REKLAMA

REKLAMA

Przyzwyczailiśmy się już, że wraz z nadejściem nowego roku ustawodawca funduje nam szereg zmian w przepisach podatkowych, które w mniej lub bardziej znaczący sposób rzutują na dalsze funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa. Najwięcej kontrowersji budzą nowe regulacje w zakresie podatku VAT, a tym bardziej tak rozległe nowelizacje, jakie weszły w życie wraz z nadejściem nowego 2017 roku. Zazwyczaj krytykujemy wówczas nowe niekorzystne dla nas rozwiązania. Spróbujmy jednak przyjrzeć się zmianom w skali globalnej – zwłaszcza tym, których celem jest uszczelnienie systemu i walka z wyłudzeniami podatku VAT.

Mówiąc o nowelizacji przepisów w zakresie podatku VAT mamy na myśli nie tylko ustawę z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 2024), ale również ustawę z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 846) oraz ustawę z 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1206).

Autopromocja

To one stworzyły podwaliny pod obecny kształt ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.). Czy nowe regulacje są dla nas wyłącznie powodem do obaw? Z pewnością nie jest tak w każdym przypadku.

VAT 2017 - kluczowe zmiany

Które ze zmian w podatku VAT należy uznać za najbardziej znaczące? Należą do nich przede wszystkim:

  • uwzględnienie przepisów o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym (sankcje VAT), które rozwiniemy w dalszej części artykułu,
  • przedłużenie obowiązywania podwyższonych stawek VAT do końca 2018 r. (zastosowanie stawek 23% i 8% oraz stawki należnego rolnikom ryczałtowym zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 7%, a także stawki ryczałtu dla taksówkarzy w wysokości 4%),
  • podwyższenie limitu uprawniającego do korzystania z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT (zgodnie z nowymi regulacjami zwalnia się od tego podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł),
  • uniemożliwienie składania kwartalnych deklaracji VAT przez podatników innych niż mali podatnicy VAT oraz przez podatników rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu,
  • obowiązek składania deklaracji VAT oraz informacji podsumowujących w formie elektronicznej (część podatników w formie elektronicznej będzie składała swoje deklaracje VAT dopiero od 1 stycznia 2018 r.),
  • objęcie odwrotnym obciążeniem znacznej części wykonywanych przez podwykonawców robót budowlanych,
  • rozszerzenie katalogu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Najwięcej kontrowersji wywołują dziś nowe sankcje w zakresie VAT. Są one nakładane w przypadkach nierzetelnego rozliczania podatku VAT oraz wystawiania tzw. pustych faktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Wyłudzenia VAT a dochody budżetowe

Wedle wniosków płynących z przeprowadzanych w naszym kraju kontroli skarbowych aż 80% ujawnionych uszczupleń podatkowych dotyczy wyłudzeń podatku VAT. – Jest to jedno z najpopularniejszych obecnie przestępstw podatkowych. Stąd mamy do czynienia z coraz większą presją ustawodawcy na działania zapobiegawcze w tym zakresie – potwierdza Katarzyna Kacza - Księgowa w biurze rachunkowym Marshal Lion.

Wyłudzenia VAT można zasadniczo podzielić na te dotyczące podatku należnego, jak również podatku naliczonego i zwrotu podatku. Wspólną cechą tych działań uzyskanie nienależnej korzyści w wysokości nie przekraczającej kwoty podatku należnego i braku zapłaty zobowiązania podatkowego. Takie działania mają wymierny finansowo i bardzo negatywny skutek dla dochodów budżetowych naszego państwa.

Wprowadzone od stycznia 2017 r. nowelizacje przepisów w zakresie podatku VAT przewidują sankcję odpowiadającą:

  • 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego,
  • 30% kwoty zawyżonego zwrotu podatku VAT.

Sankcje w takiej wysokości będą nakładane zwłaszcza w przypadku, gdy w złożonej deklaracji podatkowej zostanie wykazana kwota niższa od należnej. Będą również nakładane, jeśli podatnik nie złoży deklaracji podatkowej, a także nie wpłaci swojego zobowiązania podatkowego.

Nowe regulacje w zakresie VAT przewidują ponadto możliwość nałożenia na nierzetelnego podatnika sankcji w wysokości 100% podatku naliczonego (jako dodatkowego zobowiązania podatkowego), który zostanie wykazany przy tzw. pustych fakturach. Dotyczy to faktur wystawianych przez podmioty, które faktycznie nie istnieją, albo też faktur stwierdzających czynności, które nie zostały dokonane. Nierzetelny podatnik straci także prawo do odliczenia VAT z zakwestionowanej faktury.

Jak widać nowe regulacje w zakresie VAT, to nie tylko pewien zestaw udogodnień dla podatników (np. limity zwolnienia podmiotowego z VAT), ale też pakiet instrumentów poprawiających ściągalność zobowiązań podatkowych. Co roku bowiem przestępcy podatkowi okradają państwo na kilkadziesiąt miliardów złotych. Wprowadzone zmiany z pewnością nie zniwelują procederu do zera, jednakże będą kolejnym istotnym krokiem na drodze do walki z tego rodzaju patologiami i wymuszania przestrzegania prawa.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA