REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko usługi budowlane podlegają mechanizmowi odwrotnego obciążenia

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Nie tylko usługi budowlane podlegają mechanizmowi odwrotnego obciążenia
Nie tylko usługi budowlane podlegają mechanizmowi odwrotnego obciążenia

REKLAMA

REKLAMA

Tradycyjna transakcja w podatku od towarów i usług obliguje sprzedawcę do rozliczenia podatku VAT. Zdarza się jednak, że obowiązanym do rozliczenia VAT jest usługobiorca. Powyższe ma miejsce m.in. w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia, którym obejmowany jest coraz większy zakres usług.

Mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte są określone usługi na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług (zwana dalej ustawą o VAT). W świetle tego przepisu, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli zasadniczo usługodawcą jest podatnik, u którego sprzedaż nie jest objęta tzw. zwolnieniem podmiotowym, a usługobiorcą jest podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Autopromocja

Przepis powyższy odwołuje się do załącznika nr 14, zatem jedynie usługi wymienione w tym załączniku objęte są odwrotnym obciążeniem. Pozostałe usługi rozliczane są na zasadach ogólnych. Załącznik ten został dodany do ustawy o VAT w związku z objęciem odwrotnym obciążeniem usług budowlanych i budowlano-montażowych. Niemniej jednak nie wszystkie pozycje w tym załączniku obejmują roboty budowlane. W poz. 1 załącznika nr 14 do ustawy o VAT wymienione są usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Zatem poza robotami budowlanymi i budowlano-montażowymi odwrotnym obciążeniem objęte są również usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Powyższe stanowi usługę, bowiem dochodzi do przeniesienia określonych praw. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, prawo nie stanowi towaru, nie dochodzi więc w tym przypadku do dostawy towarów. W świetle natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów. Zatem mając na uwadze wskazaną wyżej szeroką definicję świadczenia usług, przeniesienie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych należy uznać za świadczenie usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Spółka XYZ podlegająca regulacjom ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych zamierza zakupić uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (CO2). Spółka zastanawia się w jakim okresie rozliczeniowym powinna wykazać podatek należny z tytułu nabycia tych uprawnień oraz czy przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Przy odwrotnym obciążeniu obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług jest usługobiorca. Usługodawca wystawia fakturę m.in. bez wskazania kwoty i stawki podatku. Należy pamiętać, że usługodawca powinien w wystawionej fakturze umieścić adnotację odwrotne obciążenie. Usługobiorca musi natomiast ustalić moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadku usług przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje więc na zasadach ogólnych, tj. zasadniczo z chwilą wykonania usługi. W przypadku tego rodzaju świadczenia wydaje się, że za moment wykonania usługi należy uznać moment przeniesienia uprawnień do emisji CO2.

Zatem w okresie rozliczeniowym, w którym doszło do przeniesienia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych usługobiorca powinien rozliczyć podatek należny. Jednocześnie w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim nabyte usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeżeli więc nabywcy uprawnień przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, to wykazany podatek należny będzie stanowił dla niego podlegający odliczeniu podatek naliczony.

Przy czym odliczenia tego może dokonać nabywca w ściśle określonych terminach. Co do zasady prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Przy czym w przypadku odwrotnego obciążenia warunkiem odliczenia jest, aby podatnik uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji (tj. transakcji objętych odwrotnym obciążeniem) w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Jednocześnie jednak od 1 stycznia 2017 r. podatek naliczony może zostać wykazany w deklaracji wraz z podatkiem należnym tylko, jeżeli podatek należny zostanie rozliczony nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli więc powyższy termin nie zostanie przez nabywcę dochowany, to podatek należny musi być wykazany w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy (tj. wstecz), a podatek naliczony będzie mógł być wykazany wyłącznie na bieżąco.

Piotr Kępisty, doradca podatkowy, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA