REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w JPK_VAT 2017/2018 – rewolucja, czy ewolucja?

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Zmiany w JPK_VAT 2017 – rewolucja, czy ewolucja?
Zmiany w JPK_VAT 2017 – rewolucja, czy ewolucja?

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe w sprawie plików JPK_VAT. Do 7 sierpnia 2017 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać propozycje zmian technicznych i merytorycznych w schemie JPK_VAT, jakie ich zdaniem resort powinien wprowadzić.

Ministerstwo Finansów planuje rozbudować zakres informacji o transakcjach, które wprowadzane są do bazy danych m.in. o termin i sposób płatności czy datę sprzedaży oraz kod kraju kontrahenta, a także rozważa możliwość zastąpienia deklaracji VAT-7 przez nieco bardziej rozbudowane JPK_VAT. Dodatkowo urzędnicy chcą usprawnić technicznie proces generowania oraz przesyłania plików za pomocą interfejsu komunikacji, który znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.

Autopromocja

Z uwagi na fakt, że to przedsiębiorcy najlepiej znają własne systemy IT finansowo-księgowe oraz kwestie związane z generowaniem i przesyłaniem plików JPK_VAT, w ramach konsultacji podatkowych chciałbym zebrać możliwie dużo konstruktywnych wniosków zmierzających do ulepszenia i  wzbogacenia schemy JPK_VAT, a być może również i do zastąpienia przez obowiązek wysyłania plików JPK_VAT obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7 – czytamy w zawiadomieniu o rozpoczęciu konsultacji podatkowych, jakie Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów skierował do przedsiębiorców.

Więcej ale szybciej

Pliki JPK_VAT zawierają dane o fakturach za transakcje zrealizowane w danym miesiącu. Są one użyteczne zarówno dla organów podatkowych, ponieważ umożliwiają skuteczną i szybką analizę, jak i przedsiębiorców, którzy, przykładowo, w łatwy sposób mogą przeprowadzić audyt wewnętrzny i zweryfikować, czy faktury zakupowe zostały rozliczone prawidłowo. Ministerstwo proponuje rozbudować te schematy pliku JPK_VAT o dodatkowe pozycje: data sprzedaży, odrębne pole na kod kraju, w którym znajduje się siedziba kraju oraz odrębne pole na prefiks numeru NIP kontrahenta. Dodatkowo resort finansów rozważa wprowadzenie obowiązku wpisywania informacji o terminie płatności oraz oznaczaniu rodzaju transakcji. Urzędnicy tłumaczą, że bardziej szczegółowy schemat JPK_VAT usprawni kontrole, a tym samym pozwoli np. na przyspieszenie czynności przy weryfikacji zasadności zwrotu nadwyżki naliczonego podatku VAT.

Deklaracja VAT-7 przejdzie do lamusa?

Obecnie przedsiębiorcy muszą udostępniać organom podatkowym nie tylko pliki JPK_VAT ale również deklaracje VAT-7. Ministerstwo Finansów rozważa likwidację obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7 i zastąpienie go  obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. W tym celu należałoby rozszerzyć zakres danych zawartych w pliku JPK o informacje wykraczające poza ewidencję VAT, m.in. kwotę podatku naliczonego z przeniesienia, czy sposób zwrotu nadwyżki podatku naliczonego.

Zastąpienie deklaracji VAT-7 przez nieco bardziej rozbudowane JPK_VAT oznacza rewolucję formalną, która będzie wymagała zmiany szeregu przepisów podatkowych. Wprawdzie obecne istnienie obok siebie VAT-7 i JPK oznacza, że przedsiębiorstwa duplikują przesyłane dane - raz w formie zagregowanej w VAT-7 a raz w formie szczegółowej JPK_VAT. Prowadzi to niekiedy do pomyłek, kiedy np. zostanie skorygowany VAT-7, ale firma zapomni o korekcie JPK_VAT. Jednak zarówno z perspektywy podatników, jak i aparatu skarbowego bazowanie na JPK oznacza operowanie na zestawie danych informatycznych bez posiadania zagregowanej i sformalizowanej podstawy, która obecnie wynika z deklaracji. Wprawdzie informatyzacja procesów podatkowych jest nieuchronna i zmiana hierarchii ważności (przesuwanie akcentów z deklaracji w stronę JPK) będzie następować - sądzę jednak, że bardziej prawdopodobne jest utrzymanie deklaracji jako nakładki agregującej dane wynikające z JPK niż jej całkowite zniknięcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo ważną kwestią w zapowiedziach ministerstwa jest też zmiana schemy JPK_VAT. Dobrze, że MF zapowiada, że weźmie pod uwagę głos podatników i warto wziąć udział w konsultacjach, bo bardziej sensownie ułożony schemat oznacza mniej problemów w późniejszych rozliczeniach. Zwłaszcza, że rozbudowa przekazywanych w JPK_VAT informacji może iść naprawdę bardzo daleko i oznaczać dalsze skomplikowanie systemu JPK, generujące istotne koszty

Polecamy: Biuletyn VAT


Informatyka w służbie podatków

Resort finansów chce również usprawnić proces generowania, analizy oraz przesyłania plików JPK_VAT. Obecnie generowane są przez systemy informatyczne, które mają funkcjonalność Jednolitego Pliku Kontrolnego i są zgodne z przepisami Ministerstwa Finansów. Przygotowane piki są udostępniane organom podatkowym co miesiąc, za pomocą zdefiniowanego przez resort interfejsu do komunikacji. Po roku funkcjonowania dotychczasowego rozwiązania widać, że również strona techniczna wymiany danych wymaga pewnych modyfikacji. Urzędnicy m.in. uważają za słuszne wprowadzenie dodatkowych znaczników wersji plików, które określałyby która ze złożonych korekt jest ostateczna. Dodatkowo chcą znaleźć rozwiązanie techniczne, które umożliwiłoby wprowadzanie zmian w deklaracji VAT-7 bez konieczności dokonywania każdorazowo zmian w schemacie JPK_VAT.

 Każda zmiana w przepisach podatkowych to dla przedsiębiorców mniejsza lub większa rewolucja. Muszą zapoznać się z nowymi obowiązkami, jakie nakłada na nich ustawodawca. Dlatego szukają porad, wskazówek i gotowych rozwiązań, które odciążą ich od dodatkowych obowiązków. Systemy informatyczne Comarch aktualizowane są na bieżąco, co daje gwarancje i poczucie bezpieczeństwa klientom, że korzystają z usług zgodnych z obowiązującymi normami prawnymi. Bacznie obserwujemy plany resortu finansów w kwestiach JPK. Jakiekolwiek zmiany w przepisach natychmiastowo są wprowadzane do oprogramowań księgowych. Podobnie w tym przypadku, zapewniamy, że jako dostawca ERP dostosujemy się do wypracowanego konsensusu pomiędzy przedsiębiorcami a ministerstwem – mówi Tomasz Tekieli, projektant systemów Comarch ERP.

O Comarch ERP

Comarch to firma technologiczna zajmująca się optymalizacją procesów biznesowych od 22 lat. Jednym z oferowanych rozwiązań są systemy klasy Enterprise Resource Planning (ERP). Oferta Comarch ERP to nowoczesne rozwiązania do zarządzania procesami biznesowymi dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Uniwersalność i elastyczność produktów pozwala podnieść efektywność organizacji dzięki mobilnym aplikacjom, narzędziom e-commerce, business intelligence oraz możliwości gromadzenia i bezpiecznego przechowywania danych w Chmurze Comarch. Rozwiązania Comarch ERP są stale rozwijane i dostosowywane do zmieniających się modeli biznesowych a także zgodne z trendami Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi działalności krajowej i zagranicznej mocno rośnie liczba podpisywanych kontraktów oraz realizowanych wdrożeń. Wśród klientów, którzy postawili na Comarch ERP są m.in.: Gerda, Muszynianka, Ustronianka, OSHEE Polska, LAKMA, Krakchemia SA, Greenpoint, RayObuwie, Printemps, NeoNail(Cosmo group) oraz reprezentanci innych kluczowych gałęzi rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA