| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Nowe deklaracje VAT za lipiec 2018 – jak uzyskać zwrot lub zapłacić podatek z rachunku VAT

Nowe deklaracje VAT za lipiec 2018 – jak uzyskać zwrot lub zapłacić podatek z rachunku VAT

Od rozliczenia za lipiec 2018 r. obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-7, wersja 18. Natomiast dla rozliczeń kwartalnych, począwszy od rozliczenia za III kwartał 2018 r., obowiązuje wersja 12 deklaracji VAT-7K. W nowych deklaracjach zmieniły się m.in. zasady ubiegania się o zwrot VAT. Podatnik, który będzie płacił VAT z rachunku VAT, będzie musiał zaznaczać dodatkową pozycję.

3. Kwota VAT do wpłaty

Jeśli kwota VAT należnego z części C jest większa od kwoty VAT naliczonego z części D.3, oznacza to, że podatnik musi zapłacić VAT do urzędu. Podatnik wpisuje kwotę tej nadwyżki w poz. 54 „Kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu” i kończy rozliczenie w tej części deklaracji.

W związku z wprowadzeniem systemu split payment podatnik, który zapłaci cały podatek z rachunku VAT przed terminem, może obniżyć kwotę do wpłaty. W takim przypadku kwota w poz. 54  jest wpisywana w pełnej wysokości, tylko kwota do wpłaty na rachunek bankowy jest obniżana o przysługującą zniżkę. Dodatkowo w poz. 67 „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108d ustawy” zaznaczamy kwadrat „tak”.

To jedyna zmiana w tym zakresie.

Fragment deklaracji VAT-7

4. Ulga na złe długi

Zasady korzystania z ulgi na złe długi przez sprzedawców nie uległy zmianie. Nadal oprócz korekty sprzedaży w części C deklaracji sprzedawca musi złożyć formularz VAT-ZD wraz z deklaracją. Dlatego w poz. 71 „Zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD)” zaznacza kwadrat nr 1 „tak”. Wtedy VAT-ZD podłącza się automatycznie do deklaracji VAT-7/VAT-7K. Należy go tylko wypełnić.

W nowej deklaracji zrezygnowano z pozycji, w której podatnik wpisywał liczbę załączników składanego formularza VAT-ZD. Obecnie, gdy deklaracje VAT-7/VAT-7K i informacje VAT-ZD są składane wyłącznie w formie elektronicznej, liczba pozycji w informacji VAT-ZD rozwija się automatycznie. Podatnik niezależnie od liczby korygowanych faktur składa jeden formularz. Dlatego nie było podstaw, aby nadal ta pozycja była w deklaracji.

5. Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika

W nowej deklaracji w części H nie ma już pozycji przeznaczonej na podpis podatnika. Jest to zmiana techniczna wynikająca z faktu, że deklaracje VAT-7/VAT-7K składane są wyłącznie elektronicznie. Dlatego podatnicy wysyłający deklaracje muszą je opatrzyć wyłącznie podpisem elektronicznym. Jak wynika z rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone, deklaracje VAT-7/VAT-7K co do zasady muszą być opatrywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Tylko deklaracje VAT-7/VAT-7K składane przez podatnika będącego osobą fizyczną mogą być opatrywane innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań. Podpis ten jest oparty na zestawie unikatowych danych w postaci elektronicznej dotyczących podatnika, tj.:

1) identyfikatorze podatkowym NIP albo numerze PESEL,

2) imieniu (pierwszym),

3) nazwisku,

4) dacie urodzenia,

5) kwocie przychodu.

Nadal trzeba będzie wpisać dane kontaktowe i informacyjne:

● imię i nazwisko podatnika lub osoby go reprezentującej,

● telefon kontaktowy,

● datę wypełnienia deklaracji,

● adres e-mail - jest to nowa pozycja w deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Identyczne zmiany wprowadzono również w deklaracji VAT-8/VAT-9M. W deklaracji VAT-12 nadal jest pozycja przeznaczona na podpis podatnika, gdyż można je składać również w wersji papierowej.

Podstawa prawna:

● art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 650

● § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 18 kwietnia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2018 r. poz. 856

Joanna Dmowska

Ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »