REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka stawka VAT dla kosztów przesyłek ponoszonych w związku ze sprzedażą książek?

Szymon Raut
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Jaka stawka VAT dla kosztów przesyłek ponoszonych w związku ze sprzedażą książek?
Jaka stawka VAT dla kosztów przesyłek ponoszonych w związku ze sprzedażą książek?

REKLAMA

REKLAMA

Koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży książek (tj. stawki w wysokości 0%, o ile spełnione zostaną przesłanki określone przepisami prawa do zastosowania tej stawki podatku).

To zasadnicza teza interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 kwietnia 2011 r., nr ILPP1/443-46/11-4/AW.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w postaci sklepu internetowego, zajmującego się sprzedażą książek.

Zapłata za towar następuje przelewem, lub z wykorzystaniem funkcji „za pobraniem”, albo kartą kredytową. Przesyłki są realizowane przez firmę kurierską lub pocztę. Należność za książki i przesyłkę są wymieniane w osobnych pozycjach faktur VAT.

W swojej ofercie spółka posiada książki opodatkowane 0% stawką VAT (posiadające symbol ISBN i oddane do sprzedaży przed 1 stycznia 2011 r.), 5% (posiadające symbol ISBN i oddane do sprzedaży 1 kwietnia 2011 r. i później), oraz 23% (stawka ta dotyczy pozycji nie posiadającym symbolu ISBN, oddanych do sprzedaży 1 kwietnia 2011 r. i później).

Spółka stosuje stawki VAT odpowiadające poszczególnym pozycjom książkowym do kosztów przesyłki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku stawki 0% usługę wysyłki należy traktować jako nierozerwalnie związaną ze sprzedażą książek? Czy stawkę 23% należy stosować zarówno dla usługi realizowanej przez pocztę, jak i przez firmę kurierską? A także, jaka stawka powinna obciążać koszty przesyłki, gdy na jednej fakturze znajdują się pozycje podlegające różnym stawkom VAT?

Stawka przesyłki związana z artykułem głównym…

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że koszty przesyłki nigdy nie są usługą samodzielną, ponieważ nie świadczy ona usług pocztowych lub kurierskich.

Zawsze są one natomiast nierozerwalnie związane ze sprzedażą innych artykułów (książek i publikacji) – jako koszty dodatkowe. Zatem winny być obciążane stawką VAT uzależnioną ściśle od stawki odpowiedniej dla artykułu podstawowego.

Polecamy: Nieodpłatne świadczenia w VAT po 1 kwietnia 2011 r.

W przypadku sprzedaży jednorazowo książek i publikacji obciążonych różnymi stawkami VAT, spółka wskazała, że artykuły te powinny być proporcjonalnie obciążone podatkiem VAT, co można uzyskać, np. poprzez proporcjonalne doliczanie kosztu przesyłki do wszystkich sprzedawanych publikacji i książek i nie wyszczególnianie go w osobnej pozycji na fakturze VAT.

Przykładowo przy sprzedaży trzech publikacji, z których każda obciążona byłaby inną stawką VAT, np. 0%, 5% i 23% VAT, koszt przesyłki podzielony byłby na równe trzy części i doliczony do ceny każdej ze sprzedawanych publikacji, w równej części. Od takiej kwoty obliczany byłby podatek VAT.

…lub obliczana proporcjonalnie

Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe.

Wyjaśnił, że w rozpatrywanej sprawie koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży książek (tj. stawki w wysokości 0%, o ile spełnione zostaną przesłanki określone przepisami prawa do zastosowania tej stawki podatku).

Ponadto, jeżeli będące przedmiotem dostawy książki i publikacje są opodatkowane od dnia 1 stycznia 2011 r. stawką podatku w wysokości 23%, to należy zarówno dla kosztów przesyłki realizowanej przez firmę kurierską, jak i przez pocztę stosować tożsamą stawkę VAT.

Polecamy: Jaka stawka VAT dla sprzedaży rolet, markiz i żaluzji z montażem

Natomiast, gdy na jednej fakturze są pozycje opodatkowaną stawką 0% lub 22% (23%), wówczas koszty przesyłki przyporządkować poszczególnym towarom i do kosztów przesyłki zastosować taką samą stawkę jak dla towarów, z którymi są związane.

Stanowisko organu jest prawidłowe

W mojej ocenie stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wyrażone w omawianej interpretacji, można uznać za korzystne dla podatnika.

Organ podatkowy słusznie zauważył, iż koszty dostawy książki do zamawiającego, w przypadku sprzedaży np. przez Internet, powinny zostać uznane za dodatkowe koszty związane bezpośrednio z podstawową czynnością – sprzedażą książek.

Tym samym, koszty te należy uwzględnić w podstawie opodatkowania z tytułu dostawy towarów i opodatkować według stawki podatku VAT właściwej dla sprzedawanych towarów - książek.

Przykładowo, jeżeli sprzedawane książki były opodatkowane 5% stawką podatku VAT, to wydatki ponoszone w związku z jej dostawą do nabywcy powinny również być opodatkowane 5% stawką VAT.

Należy również wskazać, iż w powyższym przypadku nie będzie miał znaczenia fakt, iż dostawa książek odbywa się przez Pocztę polską – zwolnioną podmiotowo z opodatkowania VAT, bądź firmę kurierską, której usługi są opodatkowane podstawową 23% stawką podatku VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w komentowanej interpretacji, słusznie stwierdził, iż koszty przesyłki książki nie stanowią w istocie odrębnego świadczenia (usługi) nabywanego przez zamawiającego.

Polecamy: VAT 2011

Ponadto, zdaniem Dyrektora, wyszczególnienie na fakturze VAT kosztu dostawy książki do klienta pozostaje bez wpływu na wysokość stawki podatku VAT. Wydatki związane z dostarczeniem książki do nabywcy są zawsze ściśle powiązane z jej sprzedażą i stanowią jedynie element podstawy opodatkowania świadczenia głównego – sprzedaży książek.

W przedmiotowej interpretacji wskazano również, jak należy traktować na gruncie ustawy o VAT koszty wysyłki, w przypadku, gdy dotyczą one sprzedaży książek opodatkowanych różnymi stawkami VAT.

W takiej sytuacji, zdaniem organu, koszty przesyłki należy przyporządkować proporcjonalnie do wartości książek opodatkowanych poszczególnymi stawkami. W mojej ocenie, pogląd ten należy uznać za zasadny i zgodny z tezą, iż koszty przesyłki są opodatkowane taką samą stawką VAT, co sprzedaż określonego rodzaju książek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA