| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

Jaka stawka VAT dla montażu mebli “do zabudowy”?

Podatnik, który świadczy usługi montażu mebli wbudowanych na stałe w obiektach budownictwa mieszkaniowego może mieć kłopot z ustaleniem właściwej dla tej czynności stawki podatku VAT. Niestety bowiem w interpretacjach podatkowych prezentowane jest niejednolite stanowisko. Przy zbieżnych stanach faktycznych, jako prawidłowa wskazywana jest raz stawka podstawowa, innym razem preferencyjna - 8%.

W konsekwencji powyższych uregulowań, by można było skorzystać z obniżonej stawki prace budowlane powinny być wykonane w obiektach budownictwa mieszkaniowego i dodatkowo mieścić się w określonym powyższymi przepisami katalogu. Dotyczy to bowiem usług budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy oraz robót konserwacyjnych.

W interpretacji Ministra Finansów kwalifikującej opisane w przykładach usługi do opodatkowania 8 % stawką podatku VAT zajęto stanowisko, iż prace polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej należy uznać za usługi modernizacyjne.

Natomiast w interpretacji, zgodnie z którą do czynności tych ma zastosowanie stawka podstawowa (23 %) stwierdzono, iż czynności te nie stanowią usług wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, jak również usług, o których mowa w § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Polecamy: Jak rozliczać w VAT premie pieniężne?

Co charakterystyczne w obydwu interpretacjach wskazano, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć z przedstawionego wyżej katalogu, w konsekwencji czego do ich określenia niezbędne jest odwołanie się do przepisów prawa budowlanego.
Przepisy te w większość pojęć definiują, w szczególności czym jest: budowa, przebudowa, remont, brak jest tam definicji pojęcia modernizacji.

Do zdefiniowania tego pojęcia posłużono się słownikiem internetowym: Wikipedia, wolna encyklopedia. Zgodnie z zawartą tam definicją modernizacja to unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego, prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.

Przedstawiony dysonans interpretacyjny z pewnością nie pomaga podatnikom świadczącym usługi polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej. Próbą wyjścia z tej sytuacji będzie wystąpienie do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.

W takiej bowiem sytuacji, zastosowanie się do niej nie może wywołać negatywnych skutków prawnych. Jeśli nawet interpretacja zostanie zmieniona, to powoduje to zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku jeżeli:
1. zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
2. skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

Źródło:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-202/11-2/IGo z 12.05.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-295/11-2/KT z 31.05.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP1/443-406/11-4/MK z 14.06.2011 r.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP2/443-419/11-4/AD z 09.06.2011 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK