| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > 23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

23% VAT na pieluchy wielorazowe, a 8% VAT na jednorazowe

Od 2012 roku stawka VAT na pieluchy wielorazowego użytku (z tkanin bawełnianych i włókien syntetycznych) wzrosła z 8% do 23%. Zwykłe jednorazowe pieluchy nadal są opodatkowane stawką 8% VAT. Minister Finansów stwierdził, że różnica w opodatkowaniu jest uzasadniona ale obiecał też kwestię stawek VAT na te wyroby ponownie przeanalizować.

Zdaniem Ministra Finansów pieluszki nazwane przez niektórych  handlowców ekologicznymi (wielokrotnego użytku) stanowią asortyment wyrobów odzieżowych. Wśród tych wyrobów mieszczą się również pieluchy bawełniane (tetrowe i flanelowe), których cechy użytkowe pozwalają na ich  zastosowanie w gospodarstwie domowym nie tylko w zakresie wyznaczonym ich  nazwą.

Minister uważa, że tego rodzaju produkty nie mogłyby być zaliczone do  produktów używanych do higieny osobistej, które zgodnie z art. 98 ust. 2 i poz. 3  załącznika nr 3 do ww. dyrektywy Rady 2006/112/WE mogą być objęte stawką obniżoną. Minister nie uzasadnił jednak dlaczego tak uważa.

Jednak Minister Finansów obiecał, że kwestię pieluch wielokrotnego użytku ponownie przeanalizuje w ramach prac nad przeglądem zakresu stosowania obniżonych stawek podatku od  towarów i usług w odniesieniu do produktów używanych do higieny osobistej.

Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?

Źródło: odpowiedź z 24 lutego 2012 r. (data wpływu) Macieja Grabowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów (w imieniu Ministra Finansów) na interpelację poselską nr 1402.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK