| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT dla montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym

Jaka stawka VAT dla montażu markiz w budownictwie mieszkaniowym

Montaż markiz w obiektach budownictwa mieszkaniowego może być uznany za opodatkowane stawką 8% modernizację lub remont. Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa. Montaż markiz spowoduje zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

Odnosząc się do stanu faktycznego będącego przedmiotem rozpoznania, sąd uznał, że dostawa z montażem markiz w zależności od konkretnego stanu faktycznego może mieścić się w pojęciach modernizacji i remontu.

Jeśli obiekt budowlany był wyposażony w markizy, to ich wymiana z zastosowaniem innych wyrobów niż użyte pierwotnie będzie stanowiła remont. Jeśli nie, to ich instalacja będzie modernizacją budynku poprzez jego unowocześnienie i dostosowanie do współczesnych standardów budownictwa.

Zmiana taka nastąpi poprzez zabezpieczenie obiektu przed nadmiernym oddziaływaniem czynników pogodowych np. słońca, wiatru, deszczu. Sąd wskazał, że przyjęcie odmiennej kwalifikacji spowodowałoby, że ze stawki 8% nie mogłyby również korzystać usługi takie jak wymiana stolarki budowlanej lub urządzeń grzewczych, zmiana pokrycia dachowego, montaż żaluzji, okiennic. Ustawa o VAT nie przewiduje bowiem rozróżnienia, co do zakresu montażu wyposażenia podnoszącego standard i użyteczność budynku, oraz związku tych działań z wpływem na jego elementy konstrukcyjne.

Zastosowanie właściwej stawki podatku VAT dla robót związanych z budownictwem mieszkaniowym

Zgodnie z ustawą o VAT, dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym korzysta z preferencyjnej stawki 8% VAT.

Dodatkowo, do 31 grudnia 2010 r. obwiązywały przepisy przewidujące zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT m.in. do robót budowlano-montażowych, remontów i robotów konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego.

(zobacz: rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1336) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2009 r., Nr 224, poz. 1799).

Na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. katalog usług objętych preferencyjną stawką podatku VAT uległ znaczącemu zawężeniu.

(zobacz: rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2010 r., Nr 246, poz. 1649) oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 73, poz. 392).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »