| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak poprawnie rozliczyć VAT z tytułu WNT w 2011 roku

Jak poprawnie rozliczyć VAT z tytułu WNT w 2011 roku

W dniu 13 grudnia 2010 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, czyli tak zwaną ustawę okołobudżetową. Wskazana ustawa nowelizuje, między innymi, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług poprzez wprowadzenie nowych (wyższych) stawek podatku VAT, które mają obowiązywać począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r.

W kontekście powyższego rozważmy następujące sytuacje. Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w dniu 29 grudnia 2010 r. Faktura z tego tytułu wystawiona zostaje:

1. dnia 28 grudnia 2010 r. – faktura taka jest fakturą przedwczesną, a obowiązek podatkowy powstanie z dniem 15 stycznia 2011 r.
2. w dniu 29 grudnia 2010 r., wówczas obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury przez dostawcę, a zatem 29 grudnia 2010 r. (bez względu na datę jej wpływu do nabywcy w Polsce),
3. W dniu 3 stycznia 2011 r. - obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstanie w dniu wystawienia faktury VAT.

W przedstawionym przykładzie, w sytuacji opisanej w pkt 2, podatnik zobowiązany będzie do opodatkowana transakcji według stawki podatku w wysokości 22%.

Natomiast, w sytuacji, o której mowa w pkt 1 i 3 właściwa będzie stawka podatku VAT w wysokości 23%, gdyż obowiązek podatkowy z tytułu transakcji powstanie już w chwili obowiązywania nowych stawek podatku VAT.

Pamiętać należy, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej, w której określa kwotę podatku należnego. Kwota ta stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego. Oczywiście jedynie w sytuacji, gdy zakup służy sprzedaży opodatkowanej.

Zatem podatnicy winni pamiętać o przewidzianym przez ustawodawcę wyjątku dotyczącym zastosowania właściwej stawki podatku dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonywanego na przełomie 2010 i 2011 roku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »