REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa dla potrzeb VAT?

Agata Szczęsna
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Jak ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa dla potrzeb VAT
Jak ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa dla potrzeb VAT

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy nabywca usługi pośrednictwa świadczonej przez wnioskodawcę jest podatnikiem (dostarcza towary) z siedzibą na terytorium Rosji, to miejsce świadczenia usługi przez wnioskodawcę i ewentualnie jej opodatkowania znajduje się w Rosji. Co za tym idzie usługa pośrednictwa nie będzie opodatkowana w Polsce.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 grudnia 2010 r. (IBPP3/443-797/10/PK).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która podpisała kontrakt z firmą rosyjską. Zobowiązała się w nim do pośredniczenia w zdobywaniu nowych kontrahentów na rzecz podmiotu rosyjskiego.

Umowa przewidywała, że wynagrodzenie jest płatne w formie prowizji zależnej od zawartej umowy na dostarczanie towarów przez firmę rosyjską dla odbiorców, w znalezieniu których spółka pośredniczyła.

W ramach umowy, spółka polska pośredniczyła w nawiązaniu kontaktów przez spółkę rosyjską z litewskim kontrahentem.

W związku z powyższym, zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, w jaki sposób powinna ustalić w takim przypadku miejsce świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak określić miejsce świadczenia?

Zdaniem spółki, ponieważ transakcja podstawowa, handel towarami pomiędzy stroną rosyjską (sprzedawca) a stroną litewską (kupujący) odbywa się w Rosji, a spółka polska jest jedynie pośrednikiem w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy tymi firmami, usługa pośrednictwa nie będzie opodatkowana VAT w Polsce.

Oznacza to, że spółka polska nie ma obowiązku naliczania i odprowadzania podatku VAT od przedmiotowej transakcji. Spółka powołała się na regułę, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów nie będących podatnikami przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich jest miejsce, w którym dokonana jest transakcja podstawowa.

Polecamy: VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wyjaśnił, że w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, bądź stałe miejsce prowadzenia działalności, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, czyli opodatkowanie usługi zostaje przeniesione do państwa, gdzie następuje faktyczna konsumpcja usługi. 

Mając na uwadze, iż nabywca usługi świadczonej przez spółkę polską jest podatnikiem (dostarcza towary) z siedzibą na terytorium Rosji, tym samym miejscem świadczenia usługi przez spółkę polską i ewentualnie jej opodatkowania znajduje się w Rosji. Co za tym idzie usługa pośrednictwa nie będzie opodatkowana w Polsce.

Kluczowa kwestia - czy usługa jest świadczona na rzecz podatnika?

Co do zasady, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług („VAT”) z tytułu świadczenia usług, kluczową kwestią jest określenie miejsca świadczenia danej usługi, a co za tym idzie - miejsca jej opodatkowania ( w Polsce lub zagranicą).

Należy zwrócić uwagę, że od 2010 r., w polskiej ustawie o podatku od towarów i usług („ustawa o VAT”), funkcjonują dwie reguły podstawowe dotyczące ustalania miejsca świadczenia dla większości usług.

To, która z tych reguł powinna zostać zastosowana w danym przypadku zależy od tego, czy dana usługa świadczona jest na rzecz podatnika, definiowanego przede wszystkim jako podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT bez względu na cel czy rezultat takiej działalności.

Zakres pojęcia „podatnik” obejmuje więc zarówno przedsiębiorców z Polski, innego państwa członkowskiego jak i z kraju trzeciego. Za podatników uznaje się również osoby prawne nieprowadzące działalności gospodarczej, ale zarejestrowane dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce bądź w innym państwie członkowskim.

Mając na uwadze powyższą definicję, w przypadku świadczenia usług na rzecz podatników (tzw. transakcje B2B, ang. „business to business”), miejscem świadczenia usługi jest, co do zasady, siedziba (miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności) usługobiorcy.

Natomiast w przypadku świadczenia usług na rzecz usługobiorców niebędących podatnikami (tzw. transakcje B2C, ang. „business to consumer”), miejscem świadczenia usługi jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę (stałe miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzania działalności).

Zastosujemy regułę generalną dla transakcji B2B

Ponadto, w ustawie o VAT przewidziane zostały liczne wyjątki od wspomnianych reguł ogólnych, a jednym z nich jest sposób określania miejsca świadczenia usług pośrednictwa na rzecz konsumentów (tj. osób niebędących podatnikami w rozumieniu przepisów o miejscu świadczenia usług).

Jeżeli bowiem usługa pośrednictwa świadczona jest na rzecz podatnika, to, co do zasady, zastosowanie będzie miała reguła generalna dla transakcji B2B i miejscem świadczenia usługi będzie siedziba usługobiorcy.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w analizowanej interpretacji, należy stwierdzić, że nabywca usługi pośrednictwa (firma rosyjska) powinien być traktowany jako podatnik, a nie jako konsument.

W konsekwencji, miejsce świadczenia usługi nie będzie określone w oparciu o przepis wyjątkowy (przenoszący miejsce opodatkowania do miejsca, gdzie dokonywana jest podstawowa transakcja), lecz w oparciu o zasadę ogólną właściwą dla transakcji B2B.

W konsekwencji, miejscem świadczenia przedmiotowych usług pośrednictwa nie będzie Polska, lecz miejsce siedziby (lub stałe miejsce prowadzenia działalności) usługobiorcy. Biorąc pod uwagę powyższe, należy zgodzić się z oceną prawną dokonaną przez organ podatkowy.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach, w stosunku do usług pośrednictwa może zostać ustalone szczególne miejsce ich świadczenia (np. w przypadku usług związanych z nieruchomościami).

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA