| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > System VIES, czyli jak sprawdzić podatnika VAT UE

System VIES, czyli jak sprawdzić podatnika VAT UE

Unijny system internetowy VIES umożliwia sprawdzenie numerów VAT podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Przydatny jest w przypadku transakcji transgranicznych dotyczących towarów i usług (VAT UE). Podpowiadamy, gdzie go znaleźć i jak z niego skorzystać.

Jak można poprawić swoje dane w systemie VIES?

W przypadku gdy informacje dotyczące twojego numeru VAT są nieaktualne, należy skontaktować się z administracją podatkową w swoim kraju.

Gdy tylko dokona ona odpowiedniej aktualizacji, poprawione dane będą automatycznie widoczne w systemie VIES. Bazy danych z numerami VAT są bowiem prowadzone przez krajowe administracje podatkowe i to one wprowadzają ewentualne poprawki w danych.

Jak uzyskać dodatkowe informacje?

Jeśli w systemie VIES nie możesz znaleźć odpowiednich informacji, chcesz je zweryfikować lub poprawić, powinieneś zwrócić się do krajowych organów administracji.

I tak, podatnicy podatku od towarów i usług zarejestrowani na terytorium Polski dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych mogą potwierdzić numer identyfikacyjny swojego kontrahenta na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w następujący sposób:

1) składając wniosek do Biura Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie za pośrednictwem:

- poczty tradycyjnej: Biuro Wymiany Informacji Podatkowych Izby Skarbowej w Poznaniu, ul. Poznańska 46, 62-510 Konin;

- faksu o numerze (063) 632-401-989;

- poczty elektronicznej o adresie e-mail: numery.vat@mofnet.gov.pl;

- infolinii Krajowej Informacji Podatkowej: z telefonu stacjonarnego: 801 055 055, z telefonu komórkowego: (22) 330 03 30;

2) składając wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Przy czym, osobą  zainteresowaną  może  być  zarówno  sam  podatnik,  jak i  osoba prawna, która takim podatnikiem nie jest, lecz posiada interes prawny w złożeniu takiego wniosku.

Artykuł powstała m.in. na podstawie informacji udostępnianych przez Komisję Europejską i Ministerstwo Finansów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »