| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Stawka 0% VAT dla WDT – warunki zastosowania

Stawka 0% VAT dla WDT – warunki zastosowania

Aby wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów była opodatkowana stawką 0% VAT trzeba spełnić pewne warunki. Kontrahenci muszą mieć numery identyfikacyjne do transakcji wewnatrzwspólnotowych i muszą je wskazać na fakturze potwierdzającej dokonanie sprzedaży. Ponadto podatnik musi (przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej) dysponować dowodami dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Z powyższych przepisów wynika, że podatnik spełnił pierwszy z dwóch warunków do opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką 0%, tj. zarówno on, jak
i jego kontrahent, posiadają numery identyfikacyjne do transakcji wewnatrzwspólnotowych
i zostały one podane na fakturze potwierdzającej dokonanie sprzedaży.

Który miesiąc jest w końcu właściwy dla zastosowania 0% stawki VAT przy WDT

Jednak aby transakcja mogła zostać opodatkowana stawką 0%, konieczne jest spełnienie również drugiego warunku, tj. posiadania przez podatnika przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy dowodów potwierdzających, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

W związku z tym, że podatnik nie posiada przedmiotowych dokumentów przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za maj, tj. składanej do 25 czerwca 2012 r., podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji i deklaracji VAT-7 za ten okres.

Kiedy stosować stawkę 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji i deklaracji VAT-7 za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy, tj. za lipiec, składanej do 25 sierpnia 2012 r., ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju – jeżeli przed upływem terminu do złożenia tej deklaracji podatnik nie posiada dowodów, potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego.

Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z art. 42 ust. 12a ustawy o VAT w przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ww. ustawy, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK