WNT w ewidencji VAT a dokument wewnętrzny i brak faktury od kontrahenta
REKLAMA
REKLAMA
Jak należy zaewidencjonować WNT, gdy czekamy na fakturę od kontrahenta?
Ważne!
W tym przypadku do czasu otrzymania faktury należy sporządzić dokument wewnętrzny, który powinien być oznaczony w JPK_V7 kodem WEW. Po otrzymaniu faktury należy skorygować zapis sporządzony na podstawie dokumentu wewnętrznego. Mogą Państwo odliczyć VAT naliczony, ale gdy miną trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, i nadal nie będą Państwo dysponować fakturą, należy dokonać korekty.
REKLAMA
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) - obowiązek podatkowy w VAT
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Tym samym w przypadku WNT mimo braku faktury podatnik musi dokonać rozliczenia nabycia.
Oznaczenie WEW
Na stronie internetowej Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że oznaczenie "WEW" dotyczy m.in. czynności, które nie są udokumentowane oryginalnymi dokumentami zakupu/sprzedaży, tj. fakturą. Jako przykłady oznaczeń "WEW" podano:
- nieodpłatne przekazanie towarów na cele osobiste,
- korektę roczną podatku naliczonego w związku ze zmianą współczynnika odliczenia podatku naliczonego,
- sprzedaż zwolnioną, dla której nie wystawiono faktury,
- sprzedaż bezrachunkową (sprzedaż na rzecz osób fizycznych, która jest zwolniona z ewidencji na kasie fiskalnej).
Transakcje, które dotyczą importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca, wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentu zakupu, czyli zasadniczo faktury, której nie oznaczamy kodem "WEW".
Inaczej wygląda sytuacja gdy podatnik nie otrzyma faktury i mimo to rozlicza VAT od WNT. Wtedy podatnik powinien sporządzić dowód wewnętrzny i wykazać go w ewidencji VAT oraz w pliku JPK_VAT. W takim przypadku dokument ten należy oznaczyć w ewidencji kodem "WEW". W polu "Dowód Sprzedaży" podajemy numer dowodu. Datę jego wystawienia podajemy natomiast w polu "Data Wystawienia". Podatnik po otrzymaniu dokumentu zakupu wystawionego przez sprzedawcę powinien skorygować zapis. Po otrzymaniu faktury należy wskazać dane z tego dokumentu. Po otrzymaniu faktury podatnik może być zobowiązany do ustalenia na nowo terminu powstania obowiązku podatkowego, a tym samym dodatkowych korekt.
Przykład
Polski podatnik zakupił towar w Niemczech w styczniu 2022 r. Do 15 lutego 2022 r. nie otrzymał faktury. W JPK_V7 za luty 2022 r. wykazał WNT. Załóżmy, że w kwietniu otrzyma fakturę z datą styczniową, co oznacza, że obowiązek podatkowy powstał w styczniu, a nie w lutym. W tym przypadku podatnik musi skorygować JPK_V7 za styczeń i wykazać VAT należny i naliczony. Podstawą wpisu będzie faktura. Musi również skorygować JPK_V7 za luty i wystornować ze znakiem (-) WNT.
Odliczenie VAT od WNT
Warunkiem odliczenia VAT z tytułu WNT jest, aby podatnik:
- otrzymał fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,
- uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.
REKLAMA
Oznacza to, że podatnik może odliczyć VAT, gdy uwzględni VAT należny z tytułu WNT mimo braku faktury. Jednak gdy miną trzy miesiące, musi skorygować VAT naliczony za okres, kiedy minęły trzy miesiące. Jeśli otrzyma fakturę, będzie mógł się cofnąć do okresu, za który rozliczył VAT należny.
Przykład
Polski podatnik zakupił towar w Niemczech w styczniu 2022 r. Do 15 lutego 2022 r. nie otrzymał faktury. W JPK_V7 za luty 2022 r. wykazał WNT. Załóżmy, że do końca maja nie otrzymał faktury. Dlatego w JPK_V7 za maj 2022 r. musi dokonać zmniejszenia VAT naliczonego z tytułu WNT. Fakturę otrzymał w lipcu z datą lutową. W tym przypadku skoryguje JPK_V7 za luty i wykaże ponownie VAT naliczony.
Podstawa prawna: art. 20 ust. 5, art. 86 ust. 10b pkt 2, ust. 10g, ust. 10h ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 196
Tomasz Burchard, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat