REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie VAT od refakturowania ubezpieczenia przy umowie leasingu

Aleksandra Bembnista
Ekspert podatkowy
Marcin Chomiuk
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie VAT od refakturowania ubezpieczenia przy umowie leasingu
Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie VAT od refakturowania ubezpieczenia przy umowie leasingu

REKLAMA

REKLAMA

Refakturowanie ubezpieczenia, to temat kontrowersyjny. W uchwale 7 sędziów z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10) NSA uznał, że podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania VAT tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Ale okazuje się, że NSA ma nadal wątpliwości.

NSA składa pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE

Autopromocja

W dniu 7 kwietnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowił skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie prejudycjalne o następującej treści:

Czy przepis art. 2 ust. 1 lit. c) Dyrektywy 2006/112/ należy interpretować w ten sposób, że usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługę leasingu należy traktować jako usługi odrębne, czy jako jedną kompleksową usługę złożoną leasingu?

W przypadku odpowiedzi na powyższe pytanie, że usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługę leasingu należy traktować jako usługi odrębne, czy art. 135 ust. 1 lit. a) w zw. z art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE należy interpretować w ten sposób, że korzysta ze zwolnienia usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu, gdy to leasingodawca ubezpiecza ten przedmiot, obciążając kosztami tego ubezpieczenia leasingobiorcę?

Stan faktyczny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży leasingowej. W związku z realizacją umów leasingu wystawiła ona na rzecz kontrahentów faktury z tytułu zwrotu kosztów ubezpieczenia OC, AC i NW oraz kosztów innych rodzajów ubezpieczeń przedmiotów leasingu.

Kwota należności wynikających ze sprzedaży polis została ujęta w deklaracji VAT jako czynność zwolniona z podatku.

W wyniku wszczętego wobec spółki postępowania, organy podatkowe stwierdziły, że usługa polegająca na zapewnieniu ochrony ubezpieczeniowej, będąca usługą dodatkową powinna być opodatkowana taką sama stawką 22% jak usługa główna-leasing.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który przyznał rację organom podatkowym.

W ocenie sądu wojewódzkiego, w przypadku świadczenia usługi leasingu wraz z ubezpieczeniem jego przedmiotu mamy do czynienia z jedną kompleksową usługą, składająca się z usługi leasingu oraz ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

W efekcie oznacza to, iż do podstawy opodatkowania, obok wartości leasingu należy włączyć również koszty ubezpieczenia i do tak ujętej całości świadczenia zastosować jednolitą stawkę podatku właściwą dla usługi zasadniczej, czyli usługi leasingu.

Warto podkreślić, że już po wyroku WSA w omawianej sprawie zapadła uchwała NSA, potwierdzająca niekorzystną dla podatników linię orzeczniczą (sygn. I FPS 3/10).

Spółka złożyła skargę kasacyjną. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował o zawieszeniu postępowania i skierowaniu pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE.

(Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 grudnia 2009 r., III SA/Wa 1022/09, oraz ustne uzasadnienie postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 kwietnia 2011 r., I FSK 460/10)

Czy koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu trzeba refakturować na leasingobiorcę

Czy można liczyć na korzystne dla podatników stanowisko Trybunału Sprawiedliwości UE – na ten temat rozmawia Aleksandra Bembnista z Marcinem Chomiukiem, dyrektorem w dziale prawno-podatkowym PwC:

- W uchwale z 8 listopada 2010 r. (I FPS 3/10) NSA rozstrzygnął, że wartość usługi ubezpieczenia, refakturowanej w związku z zawartą umową leasingu, winna zostać uwzględniona w podstawie opodatkowania usługi leasingu. 7 kwietnia br. sąd zdecydował o skierowaniu problemu pod rozwagę Trybunału Sprawiedliwości UE. Czy to oznacza, że NSA ma jednak wątpliwości?

Zdecydowanie tak. Sędzia-sprawozdawca w ustnym uzasadnieniu postanowienia potwierdził to zresztą wprost. Problem jest bowiem kontrowersyjny, zaś sprawy mające za przedmiot opodatkowanie usługi ubezpieczenia, refakturowanego na leasingobiorcę, nadal trafiały na wokandę sądów administracyjnych.

Co ciekawe, zarówno organy podatkowe, jak i podatnicy dla uzasadnienia swoich racji powoływali te same wyroki TSUE, wywodząc z nich jednak zupełnie różne skutki prawne. Zazwyczaj uchwała NSA definitywnie rozstrzyga problem, ale tym razem tak się nie stało.

Kontrola skarbowa w firmach leasingowych

- Zatem, w Pana opinii, wystąpienie z pytaniem prejudycjalnym jest zasadne?

Uważam, że tak. Wyrok TSUE – mimo, że przyjdzie nam na niego zapewne dość długo poczekać – autorytatywnie wyjaśni wszelkie wątpliwości. Warto zwrócić uwagę na to, że w sprawie refakturowania ubezpieczeń przy leasingu działanie analogiczne do tego, które podjął NSA w równie kontrowersyjnej sprawie pakietów medycznych, czyli przekazanie sprawy do ponownego rozstrzygnięcia w drodze uchwały, prawdopodobnie nie przyniosłoby zamierzonego skutku w postaci ostatecznego wyjaśnienia wątpliwości interpretacyjnych.

Decydujące znaczenie ma w tym przypadku zupełnie różne rozumienie orzeczeń TSUE przez podatników i organy podatkowe, o którym wspominałem wcześniej. Z tego powodu skierowanie sprawy do TSUE należy ocenić jako słuszne. Na gruncie „krajowym” wypracowanie jednolitego stanowiska mogłoby bowiem okazać się niemożliwe.

Polecamy: VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

- Jakie skutki dla podatników będzie miało ewentualne korzystne orzeczenie TSUE? Kto będzie mógł się na nie powoływać?

Jeśli orzeczenie TSUE będzie korzystne dla podatników, innymi słowy, jeśli Trybunał uzna, że usługa ubezpieczenia refakturowana na leasingobiorcę powinna podlegać zwolnieniu z VAT i nie należy jej ujmować w podstawie opodatkowania, będzie to podstawa do wdrożenia ekstraordynaryjnych instrumentów wzruszenia już wydanych decyzji i wyroków.

Orzeczenie TSUE mające wpływ na wynik sprawy jest bowiem przesłanką wznowienia postępowania na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Tym samym podatnicy, w stosunku do których zapadły niekorzystne rozstrzygnięcia, będą mogli je wzruszyć.

Do oceny stanu prawnego sprawy dojdzie bowiem nowy element w postaci orzeczenia TSUE. W takim wypadku niekorzystna dla podatników uchwała NSA straci swoje znaczenie, zaś wyrok Trybunału będzie miał moc wiążącą dla składów orzekających w podobnych sprawach. Podatnicy mogą więc tylko zyskać.

Natomiast korzyści dla podmiotów, których sprawy będą rozstrzygane już po wydaniu orzeczenia TSUE, są oczywiste.

Tymczasem musimy się jednak uzbroić w cierpliwość i przygotować się na zawieszanie spraw zawisłych przed sądami administracyjnymi do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał.

- Ta sprawa dowodzi, że warto bronić przed sądem swoich racji, nawet jeśli problem wydaje się rozstrzygnięty?

Oczywiście. Skierowanie pytania prejudycjalnego do TSUE w sprawie rozstrzygniętej uprzednio uchwałą NSA stanowi w polskiej praktyce precedens. Dowodzi również, że posiadając mocne argumenty uzasadniające nasze stanowisko powinniśmy zawsze podejmować polemikę, bo może to zaprocentować w przyszłości. Tak stało się w sprawie naszego klienta. Będziemy kontynuować tę praktykę.

- Dziękuję za rozmowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA