| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Wiemy już, że od 2011 roku wzrosną dotychczasowe stawki VAT o 1 punkt procentowy. Poza wspomnianą podwyżką przewidziano będzie też obniżenie stawki na niskoprzetworzone podstawowe produkty żywnościowe z 7% do 5%, co ma zrekompensować wzrost stawki na pozostałą żywność z 7 do 8%. Wątpliwości podatników budzi jednak stosowanie starych i nowych stawek VAT w okresie przejściowym na przełomie roku.

6. Zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, i której otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku.

Jan Kowalski w ramach prowadzonej działalności w grudniu 2010 r. przyjmuje zlecenie wyszukania samochodu określonej marki i rocznika. W dacie przyjęcia zlecenia zostaje wystawiona faktura oraz następuje jej płatność. Usługa zrealizowana zostaje w lutym 2011 r. W zaistniałej sytuacji, zgodnie z przedstawiona wyżej regułą, nie zachodzi potrzeba wystawienia faktury korygującej w zakresie stawki podatku VAT, pomimo iż wykonanie usługi nastąpiło w okresie obowiązywania 23 % podatku VAT.

7. Powyższych reguł nie stosuje się w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Zaprezentowane przykłady świadczą o tym, że można mnożyć sytuacje, do których zastosowanie będą miały przedstawione reguły. Dopiero linia orzecznicza wskaże jak prawidłowo powinny być one zinterpretowane.

Źródło: ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK