REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi na przełomie 2010 i 2011 roku

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi - przełom 2010 i 2011 roku
Jaką stawką VAT opodatkować towary i usługi - przełom 2010 i 2011 roku

REKLAMA

REKLAMA

Wiemy już, że od 2011 roku wzrosną dotychczasowe stawki VAT o 1 punkt procentowy. Poza wspomnianą podwyżką przewidziano będzie też obniżenie stawki na niskoprzetworzone podstawowe produkty żywnościowe z 7% do 5%, co ma zrekompensować wzrost stawki na pozostałą żywność z 7 do 8%. Wątpliwości podatników budzi jednak stosowanie starych i nowych stawek VAT w okresie przejściowym na przełomie roku.

Najważniejsze z zakładanych zmian w podatku VAT regulowane są w:
ustawie z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej - Dz.U. Nr 238, poz. 1578,

Autopromocja

ustawie z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 226, poz. 1476.

Powyższe ustawy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Pierwsza z w/w ustaw zawiera zmiany w ustawie o VAT dotyczące podwyższonych stawek podatku. Zgodnie z ich treścią w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.:
● podstawowa stawka podatku VAT wynosić będzie 23 %,
● dotychczasowa 7 % stawka wynosić będzie 8 %,
● stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art.115 ust. 2, wynosić będzie 7 %,
● stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosić będzie 4 %.

Wprowadzenie nowych stawek podatku VAT może wywołać w praktyce wątpliwości co do wysokości opodatkowania niektórych czynności występujących na przełomie 2010/2011r. Warto więc zauważyć, że wśród regulacji zawartych w w/w ustawie znalazły się również zapisy wprowadzające reguły przejściowe:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. W przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Jan Kowalski, czynny podatnik podatku VAT, prowadzący hurtownię materiałów budowlanych, w dniu 30 grudnia 2010 r. dokonuje sprzedaży towaru na rzecz Spółki X. Przedmiotową sprzedaż dokumentuje fakturą VAT wystawioną w dniu 3 stycznia 2011 r. Z datą wystawienia faktury powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z wyrażoną powyżej regułą, pomimo że w dacie wystawienia faktury obowiązywała stawka 23 % podatku VAT na sprzedany towar, to czynność powinna być opodatkowana stawką 22 % z uwagi na moment jej wykonania.

2. Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności.

Spółka X, będąca czynnym podatnikiem podatku VAT, dokonuje wynajmu lokali użytkowych podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Zgodnie z umowami najmu zawartymi z poszczególnymi podmiotami do końca 2012 r. termin płatności czynszu przypada na ostatni dzień każdego miesiąca.

Zgodnie z powyższą regułą za grudzień 2010 r. zastosowanie będzie miała 22 % stawka podatku VAT, natomiast za styczeń i kolejne okresy 2011 i 2012 r. stawka podwyższona.

3. W przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:
1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
2) z upływem tego okresu – w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Firma świadcząca usługi w zakresie ochrony mienia i ludzi przyjęła zlecenie ochrony imprezy masowej organizowanej od godziny 20.00 dnia 31 grudnia 2010 r. do godziny 3.00 dnia 01 stycznia 2011 r.

Zgodnie z opisaną powyżej regułą zastosowanie będą miały dwie stawki podatku VAT - jedna obejmująca część usługi wykonanej jeszcze w roku 2010 (22 % VAT) i druga obejmująca pozostałą część usługi (23 % VAT).

4. W przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w w pkt 3, dla określenia tej części, uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie.

Firma windykacyjna w wyniku przyjętego zlecenia podjęła w grudniu 2010 r. czynności zmierzające do odzyskania wierzytelności na rzecz jej klienta. Czynności te kontynuowane były w styczniu 2011 r. W ramach zlecenia kierowano pisma do dłużnika, ustalano składniki jego majątku, podjęto negocjacje.

W takim przypadku proporcjonalnie należy określić część usługi wykonanej w roku 2010 w stosunku do jej części wykonanej w roku następnym.

5. W przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT, dla których wystawiono, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1, fakturę, a po wystawieniu tej faktury uległa zmianie stawka podatku w odniesieniu do okresów rozliczeniowych objętych wystawioną fakturą, może być stosowana stawka podatku obowiązująca przed dniem zmiany stawki podatku, pod warunkiem że w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku, nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku.

Należy wspomnieć, iż w/w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT określa moment powstania obowiązku podatkowego dla rozliczeń m.in. z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Zakład energetyczny z tytułu świadczonej usługi dostaw energii elektrycznej w roku 2010 wystawia faktury „na przyszłość” obejmujące okres do lutego 2011 r. Wystawiając pierwszą fakturę w roku 2011 powinien dokonać korekty rozliczenia podatku, uwzględniając nowo obowiązującą stawkę podatku, pamiętając przy tym, że nie powinno to nastąpić później niż do dnia 30 czerwca 2011 r.

6. Zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, i której otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku.

Jan Kowalski w ramach prowadzonej działalności w grudniu 2010 r. przyjmuje zlecenie wyszukania samochodu określonej marki i rocznika. W dacie przyjęcia zlecenia zostaje wystawiona faktura oraz następuje jej płatność. Usługa zrealizowana zostaje w lutym 2011 r. W zaistniałej sytuacji, zgodnie z przedstawiona wyżej regułą, nie zachodzi potrzeba wystawienia faktury korygującej w zakresie stawki podatku VAT, pomimo iż wykonanie usługi nastąpiło w okresie obowiązywania 23 % podatku VAT.

7. Powyższych reguł nie stosuje się w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Zaprezentowane przykłady świadczą o tym, że można mnożyć sytuacje, do których zastosowanie będą miały przedstawione reguły. Dopiero linia orzecznicza wskaże jak prawidłowo powinny być one zinterpretowane.

Źródło: ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA