| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Jak rozliczyć w VAT transakcje ciągłe na przełomie 2010 i 2011 r.

Rozliczanie usług ciągłych (np. najmu, czy dostawy tzw. mediów) stanie się szczególnie skomplikowane w najbliższym okresie, gdy nastąpi od 2011 roku zmiana stawek VAT.

Spółka świadczy usługę najmu, która obejmuje okres rozliczeniowy od 10.12.010 r. do 15.01.2011 r. Termin płatności wynikający z umowy upływa w dniu 20.01.2011 r. W dniu 27.12.2010 r. Spółka wystawiła fakturę VAT dla której zastosowała 22% stawkę podatkową, a kontrahent uiścił należność w dniu 30.12.2010 r. Czy w tym przypadku dla świadczenia usługi ciągłej zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej i opodatkowania części transakcji wg stawki 22% oraz pozostałej stawką 23% ?

Nie. Jak już bowiem ustaliliśmy, aby zastosować przepisy przejściowe należy spełnić dwie przesłanki. Jedną z nich jest konieczność aby obowiązek podatkowy powstał po dniu zmiany stawki podatkowej. Tym samym skoro w analizowanym przykładzie obowiązek powstał w starym roku, podatnik zastosuje do całości transakcji stawkę podatku VAT obowiązującą w 2010 r.

Warto także przeanalizować ust. 14d analizowanego artykułu, w którym czytamy, że w przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w ust. 14c, dla określenia tej części, uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie.

Tym samym, gdy podatnik nie ma możliwości ustalenia w jakiej części świadczenie ciągłe wykonywane w okresie zmiany stawki podatku VAT obejmuje okres 2010 i 2011 r., zobowiązany będzie do proporcjonalnego przyporządkowania wynagrodzenia w stosunku do ilości dni wykonywania świadczenia w danym okresie.

Przyjmując dane z poprzedniego przykładu, część świadczenia określonego w proporcji 21 dni do 31 dni opodatkowane będzie wg stawki podatku VAT 22%, natomiast pozostałą część przypisaną proporcjonalnie tj. 10 dni do 31 dni wg stawki VAT 23%.

Szczególne zasady rozliczania dostawy prądu, gazu i innych mediów

Należy także powołać niezwykle istotny zapis w zakresie sprzedaży tzw. mediów. Jak czytamy bowiem w art. 41 ust. 14e ustawy o VAT, w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 (tj. powstania szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz świadczenia tzw. usług komunalnych – doprowadzania wody, wywozu nieczystości i odprowadzania ścieków, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeśli został on określony w umowie właściwej dla tego typu rozliczeń), dla których wystawiono, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1, fakturę, a po wystawieniu tej faktury uległa zmianie stawka podatku w odniesieniu do okresów rozliczeniowych objętych wystawioną fakturą, może być stosowana stawka podatku obowiązująca przed dniem zmiany stawki podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK