| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku

Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku

Od 1 stycznia 2011 r. stosujemy nowe stawki podatkowe VAT. Podwyżka ta jest w założeniu czasowa (do końca 2013 r.) W miejsce stawki 22% VAT pojawiła się stawka 23% VAT. W miejsce stawki 7% VAT pojawiła się stawka 8% VAT. Część towarów opodatkowanych dotychczas stawką 7% bądź 0% VAT zostanie natomiast opodatkowana 5% stawką VAT.

Dla ciągłej usługi serwisowej określono okres rozliczeniowy trwający od 16 dnia danego miesiąca do 15 dnia kolejnego miesiąca. W związku z powyższym powstaje pytanie jaką stawkę należy zastosować do czynności, dla której okres rozliczeniowy przypadnie na 16 stycznia 2011 r.

W takiej sytuacji zastosowanie mógłby znaleźć art. 41 ust. 14c znowelizowanej ustawy o VAT, który mówi, że w sytuacji gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:
1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
2) z upływem tego okresu – w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Ponieważ w przypadku nasze usługi serwisowej nie jesteśmy w stanie określić, jaka część czynności została wykonana do dnia zmiany stawki podatku, a jaka część po tym dniu, to odwołując się do art. 41 ust. 14d znowelizowanej ustawy o VAT tego typu usługę należy rozbić proporcjonalnie do trwającego okresu rozliczeniowego. W efekcie stawka VAT 22% objęłaby 51,61% ceny netto (16 dni świadczenia usługi w 2010 r. podzielone przez długość okresu rozliczeniowego tj. 31 dni), a stawka VAT 23 % objęłaby pozostałe 48,39% ceny netto.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK