REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy oddział szpitalny może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT?

Katarzyna Broniszewska
Zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT
Zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozliczeniach VAT

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia, dotycząca uznania oddziału szpitalnego za zorganizowana część przedsiębiorstwa w świetle przepisów podatkowych, ma kluczowe znaczenie przy odprowadzaniu podatku VAT.

Podatek VAT odprowadzany jest od czynności odpłatnej dostawy towarów ( rozumianej jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju.

Autopromocja

Za towar  ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, uznaje:

- rzeczy ruchome,

- wszelkie postacie energii,

- budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach

  wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,

- grunty.

Jeżeli przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie ma obowiązku odprowadzenia podatku VAT i nie stosuje się do tej czynności przepisów ustawy o podatku VAT.

Oddział szpitalny jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Aby dany zespół składników mógł być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą być spełnione określone warunki.

Po pierwsze, składniki te muszą być organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wyodrębnienie organizacyjne polega na usytuowaniu danej części w ogólnej strukturze wewnętrznej przedsiębiorstwa, w postaci np. działu, oddziału, wydziału (na podstawie danego aktu prawnego- regulamin, statut lub inny). Wykorzystywanie tych aktywów, których nie wykorzystują pozostałe części przedsiębiorstwa lub odrębne miejsce prowadzenia działalności także może  przemawiać za wyodrębnieniem organizacyjnym.

Wyodrębnienie finansowe związane jest z ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych w sposób, który pozwala na przyporządkowanie przychodów, kosztów oraz należności, zobowiązań związanych właśnie z tą częścią przedsiębiorstwa. Koszty również ujmowane są na wyodrębnionych kontach księgowych.

Po drugie, wyodrębnienie dotyczy to zarówno składników o charakterze materialnym jak i niematerialnym oraz zobowiązań. Będzie to zatem m.in. zespół praw, obowiązków i rzeczy połączonych węzłem organizacyjnym. Natomiast sporna była kwestia tego, czy do powyższego wyliczenia można zakwalifikować zobowiązania. W tym zakresie zostały przedstawiane dwa stanowiska.

Po trzecie, składniki te powinny być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, także wyodrębniona część mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Dzięki temu można mówić o tych składnikach (pozostających w powiązaniach i wzajemnych relacjach) jako zespole a nie sumie poszczególnych elementów. Wiąże się to z tym, że opisywana część przedsiębiorstwa musi być wyodrębniona organizacyjnie oraz posiadać wewnętrzną samodzielność finansową.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy interpretować w sposób zbliżony do pojęcia dostawy towarów. Może mieć różną (w zasadzie każdą) postać czynności rozporządzającej np. sprzedaż, darowizna, zamiana.

Jeśli oddział szpitalny spełnia powyżej opisane warunki to może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przepisy ustawy o VAT nie są stosowane do czynności jego zbycia a podatek nie jest odprowadzany.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

W sytuacji opisanej w interpretacji podatkowej, zbycie oddziału szpitala nastąpiło na podstawie jednej umowy sprzedaży. Przekazano nabywcy m.in. urządzenia, wyposażenia, zapasy materiałowe, prawa i obowiązki wynikające z kontraktów zawartych z NFZ, określone zobowiązania, pracowników z zachowaniem ich uprawnień.

Oddział istniał jako wyodrębniona komórka organizacyjna, składniki materialne i niematerialne były wydzielone w ewidencji szpitala, możliwe było przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań oraz określenie wyniku finansowego do danego oddziału, przychody z tytułu realizacji określonych umów księgowane były na wyodrębnionych kontach księgowych, na materiały zakupione do realizacji zadań oddziału wystawiane były przez kontrahentów oddzielne faktury.

Odział spełniał zatem warunki zawarte w definicji wyodrębnionej części przedsiębiorstwa jako organizacyjne i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 sierpnia 2011 roku (nr ILPP1/443-574/10/11-S/NS).

Podstawa prawna:

- art. 5 pkt1, art. 6, art.7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    REKLAMA