| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > VAT 2010 - najważniejsze nowości

VAT 2010 - najważniejsze nowości

Nowe zasady ustalenia miejsca świadczenia usług, zmiany zasad rejestracji, czy zmiany w deklarowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów- to tylko niektóre nowości jakie zaczęły obowiązywać od 2010 roku.

Otrzymanie w terminie późniejszym stosownych dokumentów uprawnia podatnika, podobnie jak obecnie, do dokonania stosownych korekt deklaracji i informacji podsumowującej. Należy podkreślić, że w celu zapewnienia co do zasady miesięcznej porównywalności danych deklarowanych przez podatników z dwóch państw członkowskich korekta musi dotyczyć okresu rozliczeniowego, w którym dana dostawa została dokonana (obecnie jest to uzależnione od miesiąca w kwartale, w którym dokonano dostawy).

IV. ZMIANY W ZAKRESIE ZWROTÓW PODATKU VAT POLSKIM PODATNIKOM DOKONUJĄCYM ZAKUPÓW W INNYM NIŻ POLSKA PAŃSTWIE CZŁONKOWSKIM

Zmiany polegają na ułatwieniu procedur związanych z ubieganiem się o zwrot podatku od wartości dodanej zapłaconego przez podatników niemających siedziby w danym państwie członkowskim w cenie nabytych towarów i usług w tym innym państwie członkowskim. Dotychczas polscy podatnicy dokonujący zakupów na terytorium innych państw członkowskich dla potrzeb prowadzonej w Polsce działalności ubiegali się o zwrot podatku od wartości dodanej zawartego w cenie takiego zakupu jedynie poprzez kierowanie stosownych wniosków bezpośrednio do administracji podatkowej kraju, w którym dokonano zakupu. Wniosek składany był co do zasady w formie papierowej.

Zmiany przewidziane w noweli ustawy o VAT są dla przedsiębiorców zdecydowanie korzystne. Przedsiębiorca chcąc uzyskać zwrot podatku zapłaconego w innym państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej, np. w związku z poniesionymi w Hiszpanii wydatkami na usługę naprawy samochodu w czasie podróży służbowej, będzie przekazywał wniosek za pośrednictwem właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego w Polsce. Ponadto przedsiębiorcy będą przekazywać wnioski za pomocą środków komunikacji elektronicznej, co przyspieszy procedurę zwrotu.

Nie trzeba też będzie załączać do takiego wniosku zaświadczenia potwierdzającego status podatkowy podatnika. Podatnik będzie jednak obowiązany do uwzględniania w składanym wniosku o zwrot VAT proporcji obliczonej zgodnie z art. 90 i 91 ustawy, jeżeli nabyte towary i usługi w innym państwie członkowskim były wykorzystywane tylko częściowo do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju. Szczegółowe informacje, jakie powinien zawierać wniosek o zwrot VAT, sposób opisu niektórych informacji, a także warunki i termin składania wniosków określi rozporządzenie Ministra Finansów.

Opracował Departament Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów

Źródło: Biuletyn Skarbowy Ministerstwa Finansów nr 6/2009

Dyrektywy unijne dot. VAT:

- Dyrektywa Rady 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 r. zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług – w zakresie art. 2 i art. 3 tej dyrektywy,
- Dyrektywa Rady 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r. określająca szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim,
- Dyrektywa Rady 2008/117/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w celu zwalczania uchylania się od opodatkowania w związku z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK