| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Przekazanie posiłków profilaktycznych bez VAT

Przekazanie posiłków profilaktycznych bez VAT

Przekazanie posiłków profilaktycznych nie podlega opodatkowaniu VAT. Podatnikowi przy nabyciu tych posiłków przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Opodatkowaniu VAT podlegają, co do zasady, czynności odpłatne, tj. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W pewnych sytuacjach opodatkowaniu podlegają jednak także czynności nieodpłatne, w tym nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika.

Ustawa określa dodatkowo pewne czynności, które należy traktować na równi z odpłatną dostawą towarów. Jest to m.in. przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Zatem przekazanie pracownikowi świadczenia podlega opodatkowaniu, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

  • przekazanie nastąpiło na potrzeby osobiste pracownika,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabytych towarów.

W przypadku posiłków profilaktycznych pierwszy z wymienionych warunków nie został spełniony. Przekazanie (wydanie) pracownikowi posiłków profilaktycznych nie następuje bowiem „na cele osobiste” pracownika. Obowiązek wydawania pracownikom posiłków profilaktycznych wynika z przepisów prawa pracy (art. 232 Kodeksu pracy). Zgodnie z tymi przepisami pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rodzaje tych posiłków, wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania są określane stosownym rozporządzeniem. Pracodawca, wypełniając ten obowiązek, nie kieruje się osobistymi potrzebami pracowników i chęcią ich zaspokojenia, a wykonuje obowiązki nałożone na niego przepisami prawa pracy w związku z zatrudnieniem pracowników przy pracach szczególnie uciążliwych.

Ustawa o VAT 2017 - tekst ujednolicony

Do opodatkowania VAT nie dochodzi również wówczas, gdy przekazywanie posiłków profilaktycznych stanowi nieodpłatne świadczenie usług. Także w takiej sytuacji nie następuje ono bowiem na cele osobiste pracowników ani nie jest to nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule:  "Czy od przekazania posiłków profilaktycznych trzeba odprowadzić VAT" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »