| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Uczestnictwo przedsiębiorcy w zagranicznych targach a VAT

Uczestnictwo przedsiębiorcy w zagranicznych targach a VAT

W obecnych realiach gospodarczych Polscy przedsiębiorcy coraz częściej biorą udział w zagranicznych imprezach kulturalnych, naukowych lub podobnych, takich jak targi. Udział podatnika w targach może przybierać różną formę, np. jako wystawiający albo zwykły uczestnik, korzystający jedynie z prawa wstępu na imprezę. Warto zauważyć, że w przypadku usług wstępu przewidziano szczególne reguły rozliczania podatku VAT.

Zastosowanie znajdzie wtedy art. 28g ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Pojęcie usług wstępu należy rozumieć, zgodnie z art. 32 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15.03.2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. W świetle artykułu 32 ust. 1 tego rozporządzenia, usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, obejmują świadczenie usług, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej. Chodzi tu, w szczególności, o prawa wstępu na spektakle i targi, a także prawa wstępu na wydarzenia edukacyjne i naukowe, takie jak konferencje i seminaria (art. 32 ust. 2 rozporządzenia ).

Jeśli dana impreza odbywa za granicą, to tam ma miejsce świadczenia usługi wstępu, a więc opodatkowanie VAT.

Polski przedsiębiorca zainteresowany jest targami naukowymi, które odbywają się w Niemczech. W związku z tym wysyła na tę imprezę swojego pracownika i pokrywa opłatę za wstęp. Miejscem świadczenia zakupionej usługi są Niemcy. Organizator wystawia fakturę z niemieckim VAT. Przedsiębiorca nie wykazuje tej czynności w polskiej deklaracji, w szczególności nie jest on zobowiązany do rozpoznania importu usług. Ewentualny zwrot niemieckiego podatku zawartego na otrzymanej fakturze może być uzyskany poprzez wniosek skierowany do niemieckich władz podatkowych, za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego (art. 89 ust. 1h ustawy o VAT).

Podkreślenia wymaga fakt, że powyższe zasady mają zastosowanie tylko do usług wstępu, a nie do wszystkich świadczeń związanych z udziałem w rozmaitych wydarzeniach, takich jak targi. Usługą wstępu nie będzie np. świadczenie organizatora targów polegające na przyznaniu możliwości zaprezentowania na imprezie oraz na całościowej obsłudze wystawcy.

Do określania miejsca świadczenia tego rodzaju usług zastosowanie znajdą ogólne zasady opodatkowania. Miejscem świadczenia usługi na rzecz podatnika (w uroszczeniu: przedsiębiorcy) określa się wtedy w kraju siedziby lub miejscu stałego prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy (art. 28b ustawy o VAT). Podatek VAT zostanie więc rozliczony w Polsce przez nabywcę usługi - rozpozna on tzw. import usług (art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Polski przedsiębiorca postanawia wystawić swoje stoisko na branżowych targach odbywających się we Francji. Organizator targów (podmiot francuski) świadczy więc na jego rzecz kompleksową usługę polegającą na zagwarantowaniu udziału w imprezie, obejmującą m.in. udostępnienie miejsca na stoisko, prezentację w spisie wystawców i w katalogu, obsługę stoiska (hostessy) oraz sprzątanie. Nie jest to usługa wstępu. W związku z tym, organizator wystawia fakturę bez podatku z dopiskiem reverse charge (odwrotne obciążenie). Miejscem świadczenia jest terytorium Polski. Polski przedsiębiorca, jako podatnik, jest zobowiązany do wykazania podatku należnego od importu usług w swojej deklaracji podatkowej (art. 17 ust. 4 ustawy o VAT). Wraz z podatkiem należnym może wykazać także podatek naliczony (jeżeli spełniona jest ogólna przesłanka do odliczenia - art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Michał Samborski, doradca podatkowy ECDDP sp. z o.o.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »