| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy szkolenia dla dorosłych są zwolnione z VAT w 2011 roku

Czy szkolenia dla dorosłych są zwolnione z VAT w 2011 roku


Najbardziej istotne zmiany wynikające z obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476) dotyczą określenia nowego katalogu usług zwolnionych od podatku VAT. Wśród nich można wyróżnić zmiany dotyczące nowego sposobu ustalania zakresu usług szkoleniowych objętych zwolnieniem.

Powstaje pytanie jakie usługi mogą być objęte zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT. Przepis ten bowiem wskazuje, że ze zwolnienia od podatku VAT skorzystają usługi szkolenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Ustawodawca nie precyzuje jednak jakie przepisy odrębne winny regulować prowadzenie usług szkolenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego aby mogły być objęte zwolnieniem od podatku VAT wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku VAT obowiązującej od 1 stycznia 2011 r.

W ocenie Autora, w celu ustalenia zakresu usług objętych tych zwolnieniem warto przywołać przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31 poz. 216).

Zgodnie z § 2 ust. 1 tegoż rozporządzenia, uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia:
1. kurs;
2. kurs zawodowy;
3. seminarium;
4. praktyka zawodowa.

Większość szkoleń realizowanych przez prywatne firmy szkoleniowe mogłoby zostać zakwalifikowane jako seminarium, ponieważ pod pojęciem tym należy rozumieć - wedle brzmienia § 2 ust. 4 ww. rozporządzenia - pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy na określony temat, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.

Większość szkoleń jednodniowych dla dorosłych organizowanych przykładowo z zakresu prawa pracy, prawa podatkowego czy też rachunkowości będzie mogła być zakwalifikowana jako seminarium pod warunkiem, że firma organizująca to seminarium będzie uznana za organizatora kształcenia w rozumieniu przepisów rozporządzenia z dnia 3 lutego 2006 r.

Zgodnie z § 1 pkt 2 omawianego rozporządzenia, po pojęciem „organizator kształcenia” należy bowiem rozumieć publiczną i niepubliczną:
- placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, a także
- osobę prawną i fizyczną prowadzącą działalność oświatową, wymienioną w art. 83a ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm), obejmującą prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, dla której uzyskała akredytację, o której mowa w art. 68b ustawy.

Zakresem zwolnienia będą więc objęte seminaria organizowane również przez firmy szkoleniowe prowadzące działalność oświatową, które uzyskała akredytację właściwego kuratora oświaty.

Zatem firma szkoleniowa która uzyska akredytację właściwego kuratora oświaty będzie uprawniona do traktowania jako zwolnione od podatku VAT usług szkoleniowych przekraczających wymiar 5 godzin zajęć edukacyjnych której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy na określony temat, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.

W ocenie Autora, po spełnieniu tych warunków z prawa do zwolnienia z VAT skorzystać będą mogły również usługi polegające na prowadzeniu jednodniowych, bądź kilkudniowych szkoleń dla dorosłych realizowane przez firmy szkoleniowe, które uzyskały akredytację kuratora oświaty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK