| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Już obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2011 r., które  obejmuje zwolnieniem przedmiotowym z VAT turnusy rehabilitacyjne, świadczone przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej (zoz). Chodzi o turnusy, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

2. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane wynikające bezpośrednio z procesu leczenia, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie (art. 43 pkt 18a);

3. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i położne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologów;
(art. 43 pkt 19)

4. świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19 - chodzi tu w szczególności o pakiety/abonamenty medyczne dla pracowników (art. 43 pkt 19a);

3. usług transportu sanitarnego (art. 43 pkt 20).

Kryterium zwolnienia jest więc podmiotowo-przedmiotowe.

Po pierwsze aby dana usługa medyczna była zwolniona z VAT musi być realizowana przez ZOZ lub przez działających samodzielnie lekarzy, stomatologów, pielęgniarki, położne, psychologów czy osoby wykonujące inne zawody medyczne. I to kryterium jest jasne.

Jednak po wtóre usługa medyczna zwolniona z VAT musi w każdym przypadku (bez względu na to przez kogo z ww. listy jest świadczona) służyć „profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”. W przypadku usług świadczonych przez ZOZ zwolnione z VAT są jeszcze dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z ww. usługami związane.

I tu zaczyna się problem, bo nie zawsze wiadomo, czy dana usługa medyczna realizuje te cele. Zabiegi na turnusach rehabilitacyjnych z pewnością mają na celu przywracanie lub poprawę zdrowia i o ile są wykonywane przez specjalistów powinny być nawet teraz zwolnione z VAT. Problemem są te usługi dodatkowe (noclegi, wyżywienie) - jeżeli podmiot organizujący turnus nie ma statusu zakładu opieki zdrowotnej, to te poboczne świadczenia muszą być opodatkowane 23% VAT-em.

Miejmy nadzieję, że Minister Finansów odniesie się również (w rozporządzeniu, interpretacji ogólnej, czy innej formie) do pozostałych usług medycznych, w przypadku których nadal panuje niepewność, czy są zwolnione z VAT, czy nie.

Chodzi tu przykładowo o zabiegi chirurgii plastycznej, leczenie otyłości, zabiegi bariatryczne), zabiegi in vitro, wszczepianie implantów zębów, czy operacje związane z obturacyjnym bezdechem podczas snu (OBS), a więc wszystkie zabiegi polegające na prostowaniu skrzywionej przegrody nosa, usuwaniu polipów, usuwaniu powiększonych migdałków podniebiennych oraz gardłowego, wycinaniu języczka i plastyce podniebienia miękkiego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »