| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Tylko te usługi, w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia są zwolnione z VAT. Do takich usług zaliczają się również usługi logopedyczne.

Z powyższego przepisu wynika, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

- o charakterze przedmiotowym, t.j. świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia,

- o charakterze podmiotowym, t.j. usługi te muszą być świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. Nr 173, poz. 1419 ze zm.).

W § 3 ust. 1 pkt 7 wśród podstawowych dziedzin, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty, wymieniona jest neurologopedia.

Natomiast w ustępie 2 pkt 9 tego paragrafu umieszczony jest jako rodzaj zawodu wymagany do podjęcia specjalizacji – logopeda, a tytuł specjalisty uzyskany po złożeniu egzaminu specjalizacyjnego to specjalista w dziedzinie neurologopedii.

Rozstrzygające znaczenie, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla opisanych wyżej usług, jest wykazanie, że celem świadczonych usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim zapobieganie chorobom bądź innym niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym przed ich rozwinięciem, poprzez wczesne wykrycie i leczenie. Jej celem jest również zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka wystąpienia choroby.

Poprawa zdrowia oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Przywracanie zdrowia oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu.
Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi w zakresie logopedii/neurologopedii, służą profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia, co w konsekwencji oznacza, że

W opisanej sprawie spełnione są ustawowe wymogi, pozwalające zastosować zwolnienie od podatku dla omawianych usług.

W omawianym przypadku spełnione zostały przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku VAT. Zatem do wykonywanych przez Podatniczkę usług ma zastosowanie zwolnienie od podatku VAT.

Usługi, które nie realizują wskazanych celów nie korzystają z omawianego zwolnienia. Należy więc każdorazowo analizować, jaki został określony cel przy wykonywaniu danej usługi.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK