| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT

Porady dietetyczne udzielane przez Internet nie są zwolnione z VAT

Zdaniem WSA w Poznaniu porady dietetyczne świadczone przez Internet nie stanowią usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Zdaniem sądu leczenie wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a zatem leczenie przez Internet nie jest możliwe.

Naszym zdaniem z cytowanym poglądem Sądu można polemizować. Wskazany wyżej przepis nie zawiera przesłanki wyłączającej możliwość skorzystania ze zwolnienia dla usług świadczonych w inny sposób niż poprzez bezpośredni, osobisty kontakt z pacjentem, dlatego też, w naszej opinii, nie można bezwzględnie wykluczyć takiej możliwości w stosunku do usług świadczonych przez Internet.

W tym miejscu warto przytoczyć inny wyrok, również WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 767/11 z dnia 18 stycznia 2012 r.), w którym inny skład orzekający stwierdził „w sposób generalny nie można wykluczyć zastosowania analizowanego zwolnienia ani a przypadku usług świadczonych przez dietetyka, ani w sytuacji, gdy usługi świadczone są za pośrednictwem Internetu”.

Podsumowując, naszym zdaniem, różnicowanie usług dietetyka, z punktu widzenia opodatkowania VAT, z uwagi na formę kontaktu z pacjentem, może budzić wątpliwości. Kluczowy dla zastosowania zwolnienia z VAT powinien być wyłącznie cel i rodzaj świadczonych usług.

Małgorzata Michalik, doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »