reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Udzielenie pożyczki pieniężnej za wynagrodzeniem to odpłatne świadczenie usług zwolnione z VAT

Udzielenie pożyczki pieniężnej za wynagrodzeniem to odpłatne świadczenie usług zwolnione z VAT

Czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych, podlegających oprocentowaniu, stanowią odpłatne świadczenie usług i powinny podlegać opodatkowaniu VAT. Jednakże, z uwagi na fakt, że – zgodnie z ustawą o VAT – zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, to tym samym udzielenie pożyczki na rzecz pożyczkobiorcy jako odpłatne świadczenie usług korzysta ze zwolnienia z VAT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 sierpnia 2019 r., 0115-KDIT1-1.4012.351.2019.2.RH.

Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która prowadziła działalność gospodarczą w zakresie wykonywania robót budowlanych na terenie Polski. Z tego tytułu spółka podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z tytułu podatku CIT i czynnym podatnikiem VAT. Spółka zawarła umowę pożyczki z inną spółką kapitałową jako pożyczkodawca. Umowa pożyczki miała charakter odpłatny. Pożyczkobiorca zobowiązał się bowiem do zapłaty spółce wynagrodzenia w postaci odsetek kapitałowych ustalonych na poziomie rynkowym.

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy udzielenie pożyczki na rzecz pożyczkobiorcy stanowi odpłatne świadczenie usług, które jest zwolnione z opodatkowania VAT.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych, podlegających oprocentowaniu, stanowią odpłatne świadczenie usług i powinny podlegać opodatkowaniu VAT. Jednakże, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. Spółka wskazała, że zwolnienie to ma charakter przedmiotowy i odnosi skutek bez względu na to, kto udziela pożyczki. Tym samym, udzielenie pożyczki na rzecz pożyczkobiorcy będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że udzielenie przez spółkę pożyczki na rzecz pożyczkobiorcy jako odpłatne świadczenie usług stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jednak z uwagi na fakt, że powyższa usługa mieści się w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT - korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie tego przepisu.

Katarzyna Narejko

Źródło: taxonline.pl

Polecamy: INFORLEX Biznes

Polecamy: Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama