| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Urzędowe korekty deklaracji VAT

Urzędowe korekty deklaracji VAT

Jakich formalności musi dopełnić urząd, aby dokonana przez niego korekta była skuteczna? Czy urzędowa korekta może zmienić zobowiązanie o dowolną kwotę? Jakie są skutki korekty dokonanej przez urząd? Czy podatnik może nie zgodzić się na urzędową korektę deklaracji? Czy można zrobić korektę po kontroli podatkowej?

TAK. Wizyty podatników w urzędach rzeczywiście będą rzadsze. Obowiązek korekty drobnych błędów rachunkowych bądź oczywistych omyłek w zeznaniach podatkowych, a nawet deklaracjach miesięcznych, będzie spoczywał na organie podatkowym. Korekta przez organ podatkowy będzie dopuszczalna jedynie wtedy, gdy w jej wyniku zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty nie przekroczy 1000 zł. Po dokonaniu korekty organ podatkowy uwierzytelni kopię skorygowanej deklaracji (zeznania) i doręczy ją podatnikowi wraz z informacją o związanej z korektą zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku względnie wysokości straty bądź informację o braku takich zmian. Na taką korektę podatnik może wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji (zeznania) do organu, który korekty dokonał. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę. Jeśli podatnik nie wniesie sprzeciwu w tym terminie, korekta wywoła taki sam skutek, jak korekta złożona przez podatnika.
Organ podatkowy powinien wykazać błędy rachunkowe i oczywiste omyłki w terminie dwóch lat od dnia złożenia zeznania czy deklaracji. Jeśli ujawni oczywiste błędy i omyłki w późniejszym terminie – nie będzie miał prawa naliczania odsetek za zwłokę za okres od dnia następnego po upływie dwóch lat od dnia złożenia deklaracji (zeznania). Zmiany będą miały zastosowanie do deklaracji złożonych także przed 1 września 2005 r.

 

 

Gazeta Prawna 193/2005 z dnia 04.10.2005 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »