| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Jak uprościć rachunkowość w małej firmie

Wielu przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych nie zdaje sobie sprawy, że nie muszą składać comiesięcznych deklaracji. Przepisy przewidują uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podstawie dochodu osiągniętego w latach poprzednich. Także deklaracje VAT nie muszą być składane co miesiąc – znaczna część podatników może wybrać rozliczenia kwartalne. Korzystając z tych przepisów małe firmy mogą ułatwić sobie rozliczenia z fiskusem.

Księga przychodów – opodatkowany jest dochód
 
Księga przychodów to najprostsza forma rozliczania podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Może być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Przepisy regulujące zasady prowadzenia podatkowej księgi nie pozostawiają podatnikom zbyt wiele możliwości jej uproszczenia. Warto jednak wspomnieć o możliwości wyboru metody ewidencjonowania kosztów. Często są one przyczyną sporów między podatnikami a organami podatkowymi. Zasadą jest, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Odmienne zasady dotyczą podatników prowadzących księgi rachunkowe.
W tym przypadku koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zarachowanie kosztów do odpowiedniego roku podatkowego nie jest możliwe – w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Zasady rozliczania kosztów przewidziane dla ksiąg rachunkowych mogą również stosować podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.
Taki sposób prowadzenia ewidencji powoduje jednak znaczną jej komplikację. Dlatego w firmach chcących uprościć zasady prowadzenia ksiąg lepiej jest przyjąć zasadę, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, tym bardziej że przepisy regulujące zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów w czasie (czyli reguły stosowane obowiązkowo przez podmioty prowadzące księgi rachunkowe) są różnie interpretowane i często są przyczyną sporów podatników z organami podatkowymi. A wynika to z ich nieprecyzyjnego sformułowania.
PAMIĘTAJ
Podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie składają comiesięcznych deklaracji. Zobowiązani są jedynie do rocznego rozliczenia podatku do 31 stycznia.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK